255 uchodźców z Ukrainy poleciało z Lublina do Portugalii. Samolot wyczarterowany przez portugalską stronę miał odlecieć wczoraj (09.03) rano, jednak lot został przesunięty o dobę.
CZYTAJ: Z Lublina do Lizbony. Ponad 250 uchodźców z Ukrainy poleciało do Portugalii [ZDJĘCIA]
W każdym z kilkunastu namiotów rozstawionych na parkingu przy przejściu granicznym w Hrebennem udzielana jest pomoc uciekającym przed wojną. Ciepłe posiłki, napoje i wszelkie wsparcie oferują przez całą dobę osoby prywatne i organizacje pomocowe.
CZYTAJ: „Jesteście bezpieczni”. Ciepło ludzkich serc na przejściu granicznym w Hrebennem
Osoby uciekające przed wojną na Ukrainie mogą korzystać z opieki medycznej w Polsce. Jak twierdzą pracownicy lubelskich placówek, na razie zainteresowanie jest niewielkie.
CZYTAJ: NFZ: uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z bezpłatnej opieki medycznej
Dziennie na terenie województwa lubelskiego przybywa do 10 tysięcy Ukraińców uciekających przed wojną. Jak dotąd, nie jest jasne, ilu z nich osiądzie tutaj na stałe. Pewnym jest jednak, że wszyscy potrzebują pomocy.
CZYTAJ: Lubelskie: karetka pogotowia i tłumacz na każdym przejściu granicznym z Ukrainą
Pochodzący z Ukrainy Mirosław Zahorski prowadzi protest przeciwko tranzytowi przez Polskę TIR-ów z lekami i żywnością dla rosyjskiego wojska. Jak twierdzi, setki TIR-ów z takim ładunkiem przejeżdżają przez Białoruś. Mężczyzna na autostradzie A2 blokował przejazd takich ciężarówek i odkręcał ich tablice rejestracyjne.
– Praca sezonowa, szczególnie w rolnictwie, może być na Lubelszczyźnie głównym kierunkiem zatrudnienia uchodźców – uważają specjaliści zajmujący się rynkiem pracy. Ukraińców w Polsce wciąż przybywa. Coraz więcej osób szuka także możliwości zarabiania pieniędzy.
CZYTAJ: „Chętnych do pracy jest dużo”. Gdzie mogą się zatrudnić uchodźcy?
Bogato zdobiona biżuteria, fotografie i akcesoria mody – to tylko niektóre pamiątki rodzinne Tamary Łempickiej, które dotarły do Lublina. Wyjątkowe przedmioty będzie można zobaczyć podczas wystawy „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” w Muzeum Narodowym w Lublinie.
CZYTAJ: Tamara Łempicka wspiera uchodźców. Pamiątki rodzinne królowej art déco na Zamku w Lublinie
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. Piotr Michalski