13.03.2022 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

niedizela 2022 03 09 204825

„Uważnie”, to tytuł nowej płyty Piotra Selima, która ukazała się kilka dni temu. „Utwory tu zamieszczone – czytamy w opisie płyty – prowadzą słuchaczy ścieżką artysty o dojrzałej osobowości, człowieka który doskonale zdaje sobie sprawę z wartości jaką niesie ze sobą przywiązywanie szczególnej uwagi do tego co w życiu jest najważniejsze. Słowa piosenek wiodą w kierunku piękna, prawdy i miłości. W szerokim wymiarze tych pojęć. Dotykają relacji. Erotyką zachwyca przepiękny duet „Na cztery ręce”, do głębokiej refleksji prowokuje „Uważnie śnij” albo „Co z nami” – oba utwory typowo bardowskie, poruszające problematykę społeczną, jakże dziś aktualne. „Kropla” – muzycznie najmocniejsza w brzmieniu pieśń z równie mocnym przesłaniem – Idź w swojej twarzy stroju, raz na śmierć, raz na życie; z małą kroplą spokoju zanurzoną w zachwycie. Autorzy to przede wszystkim Hanna Lewandowska oraz Grażyna Lutosławska (Bosy) i ks. Jan Twardowski (Powiedzcie to dalej). W warstwie muzycznej odkryjemy tak charakterystyczne dla Piotra Selima umiłowanie dla jego naturalnego źródła czyli muzyki klasycznej, ale jednocześnie zaskoczą nas utwory o charakterze jazzującym czy wręcz rockowym. Płyta jest bowiem zróżnicowana stylistycznie i instrumentalnie. Piosenki z samym fortepianem, na trio jazzowe, kwartet, aż po rozbudowane aranżacje na szeroki skład instrumentów. Wydawnictwo zawiera 14 piosenek i jeden utwór instrumentalny. „Wolności smak” to podsumowanie wszystkiego o czym artysta dziś, na tym etapie swojej drogi artystycznej, chce nam opowiedzieć. Kompozycja niezwykle plastyczna, wręcz ilustracyjna, przepięknie wykonane trio fortepianowe. Ta i wszystkie pozostałe kompozycje na płycie są dziełem Piotra Selima.” Piotr Selim i Hanna Lewandowska będą gośćmi „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

Współczesna proza ukraińska w przekładach Bohdana Zadury (Hałyna Kruk, Roman Małynowski, Wasyl Machno) rozpoczyna najnowszy numer kwartalnika „Akcent”, który ukazał się na początku lutego. We wtorek w Radiu Lublin odbędzie się spotkanie promujące pierwszy w tym roku tom pisma, który przejrzymy razem z redaktorem naczelnym, Bogusławem Wróblewskim.

W piątek minęło dziesięć lat od dnia, w którym dwustuletni Teatr Stary w Lublinie po remoncie rozpoczął działalność w nowej formule. Od dziesięciu lat w każdy wtorek odbywają się w Teatrze Starym rozmowy z cyklu Bitwa o kulturę/Bitwa o literaturę, których fragmenty przedstawiamy w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Podczas kilku najbliższych programów przywołamy fragmenty tych, które odbyły się przed laty. W tym tygodniu usłyszymy, co Paweł Mykietyn mówił Romanowi Pawłowskiemu o muzyce, co Urszula Dudziak i Jerzy Bralczyk opowiadali Grażynie Lutosławskiej o miłości i wyglądzie słów oraz jakim czytelnikiem jest Krzysztof Varga (pomysłodawca cyklu „Bitew”), a Eustachy Rylski Łukaszowi Drewniakowi o tym, co łączy jego książki.

W „Alfabecie lubelskim”, w którym Jarosław Cymerman i Grażyna Lutosławska rozmawiają o ludziach, miejscach i zjawiskach ważnych dla Lublina premiera odcinka T jak Symcha Trachter. „Trachter – jak pisze Jarosław Cymerman – to jeden z najciekawszych malarzy lubelskich okresu międzywojennego. Jego twórczość jest świadectwem interesującej ewolucji i poszukiwań artystycznych. Po przezwyciężeniu pewnego akademizmu i wpływu impresjonistów widocznego w jego wczesnych pracach, dopracował się własnego, niepowtarzalnego stylu. W charakterystycznych dla jego dojrzałej twórczości kolorowych „tańczących”, pochylonych, nieco odrealnionych domach widać zarówno wpływy Cezanne’a czy Soutine’a, jak i echa dobrze mu znanych widoków zaułków Lublina oraz podlubelskich miasteczek i wsi.”

W 314 odcinku słuchowiska „Bazarek” czasem lepiej pomilczeć i popatrzeć na kartofle.

Fot. Beata Korycka

 

Exit mobile version