Przez blisko trzy dni trwał protest ukraińskich aktywistów przed polsko-białoruskim przejściem granicznym w Koroszczynie. Protestujący blokowali, a potem spowalniali wyjazd z kraju rosyjskich i białoruskich ciężarówek. W ten sposób sprzeciwiali się transportowi towarów do Rosji i Białorusi.
CZYTAJ: Koniec protestu na przejściu w Koroszczynie. Interweniowała policja
Zauważalnie mniejszy ruch na granicy polsko-ukraińskiej, a także w punktach recepcyjnych. Minionej doby przejście granicznej w Dorohusku przekroczyło około 11 tyś. osób, a w punkcie recepcyjnym liczba osób zmniejszyła się z kilkuset do kilkudziesięciu dziennie.
CZYTAJ: Mniejszy ruch na przejściach granicznych z Ukrainą
Blisko 4 tys. uczniów z Ukrainy uczęszcza już do polskich szkół i placówek oświatowych na Lubelszczyźnie. Liczba ta – zdaniem urzędników z kuratorium oświaty – w ciągu najbliższych miesięcy może się zwiększyć nawet dziesięciokrotnie.
CZYTAJ: Uczniowie z Ukrainy dołączają do lubelskich szkół
Firmy transportowe i budowlane najmocniej odczuły odpływ pracowników z Ukrainy, którzy wrócili za wschodnią granicę bronić swojego kraju przed rosyjską inwazją. Co trzeci ukraiński kierowca pracujący w Polsce pojechał na wojnę.
CZYTAJ: Problemy kadrowe po powrocie ukraińskich pracowników do ojczyzny
W Lublinie rozpoczął się pilotażowy projekt Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, który polega na objęciu kilkudziesięciu ukraińskich rodzin pomocą finansową.
CZYTAJ: Finansowe wsparcie dla uchodźców. W Lublinie ruszył pilotażowy projekt
Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie wzbogaciło się o portret autora „Starej Baśni”.
CZYTAJ: Cenny portret Józefa Ignacego Kraszewskiego w zbiorach muzeum w Romanowie
„Stop pożarom traw” – mówią strażacy, prowadząc kolejną edycję kampanii uświadamiającej, jak groźny jest proceder wypalania łąk i nieużytków rolnych. Może mieć to tragiczne skutki dla ludzi, roślin i zwierząt, ale niekorzystnie wpływa też na glebę – dodają specjaliści zajmujący się rolnictwem.
CZYTAJ: Wypalanie traw groźne dla ekosystemu. Specjaliści apelują o rozsądek
Program prowadziła Agata Zalewska.
Fot. archiwum