20.03.2022 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

2020 02 24 marian turski fot. maciekjazwiecki 2022 03 19 110142

Senat Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie przyznał Marianowi Turskiemu tytuł doktora honoris causa „za szlachetne wypełnianie misji strażnika pamięci wspólnej polsko–żydowskiej historii, przywracanie wiary w sprawczą siłę wolnego słowa oraz głęboki moralny wymiar przykazania „nie bądź obojętny”, które staje się uniwersalnym ludzkim zobowiązaniem wobec bliźnich i świata”. Uroczystość odbędzie się w środę, 23 marca 2022 r. O Marianie Turskim, dziennikarzu, historyku, działaczu społecznym, którego aktywności skupione były zawsze na idei budowania świata, w którym człowiek potrafi okazać zrozumienie, współczucie i empatię opowie prof. Iwona Hofman, inicjatorka nadania doktoratu.

Bartek Wąsik, pianista, kompozytor i aranżer. Członek zespołów Kwadrofonik i Lutosławski Piano Duo spotka się ze słuchaczami „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” na kilka dni przed przyjazdem do Lublina, do Teatru Starego, na którego scenę wraca jego muzyczno-filmowa impresja zatytułowana „Kocham, Lublin, Szanuję”. To, jak mówi „podróż-refleksja, podróż-poszukiwanie nieuchwytnego genius loci Lublina”. Projekt jest połączeniem muzyki, którą na żywo wykonuje na scenie kompozytor i filmu zrealizowanego we współpracy z Agatą Grzybowską i Robertem Migasem. Będą zaproszenia na to wydarzenie.

W cyklu „Bolesław Lutosławski – alchemia portretu” rozmowa trzecia, a w niej m.in. o tym, jaką rolę w fotografowaniu odgrywa instynkt, jaki wpływ ma na twórczość Bolesława Lutosławskiego obraz Francesco Parmigianino „Mistyczne zaręczyny Świętej Katarzyny”? Dlaczego postanowił sfotografować tancerza Ballet Rambert na tle monumentalnej budowli Katedry Świętego Pawła w Londynie i czy to możliwe, że Christopher Wren jest współautorem tego zdjęcia? Co dostrzegł na tym portrecie Sir John Tusa, szef BBC? I jeszcze o tym, jak odkryć ukrytego smoka, czyli o historii portretu Meary James Thurairajah Tambimuttu, tamilskiego poety, charyzmatycznego redaktora, krytyka i wydawcy, który przez wiele lat odgrywał znaczącą rolę na literackich scenach Londynu i Nowego Jorku.

A w 315 odcinku słuchowiska „Bazarek” Zosia przypomina Wiesławie, że miała napisać bestseller, ale ta nie ma czasu: „Przecież się nie rozdwoję. Nie mogę myśleć o pisaniu, skoro chwilowo myślę, jakby udowodnić Bobasińskiej, że savoir-vivre mam już w małym palcu. I wymyśliłam. A dowód zostanie przeprowadzony dziś wieczorem”.

Fot. www.polin.pl

Exit mobile version