Nie ma porozumienia bialskich przewoźników z protestującymi aktywistami blokującymi wyjazd na Białoruś TIR-ów przez przejście graniczne w Koroszczynie. Nadal nie są przepuszczane przez granicę żadne TIR-y jadące na wschód. W taki sposób protestujący aktywiści domagają się zakazu handlu z Rosją.
CZYTAJ: „Zrobimy wszystko, aby zatrzymać tę wojnę”. Kolejny dzień protestów w Koroszczynie [ZDJĘCIA]
Ministerstwo Edukacji i Nauki nieustannie apeluje o tworzenie oddziałów przygotowawczych w związku z rosnącą w polskich szkołach liczbą uczniów z Ukrainy. Dziś w całym kraju do szkół zapisanych jest już ponad 81 tys. takich dzieci.
Polacy, którzy przyjmują uchodźców z Ukrainy, mogą od ubiegłego tygodnia wnioskować o rekompensaty finansowe. Tak jest w teorii, bo – jak się okazuje – w praktyce część samorządów proces wnioskowania uruchomiła dopiero dzisiaj.
CZYTAJ: 40 złotych dziennie za przyjęcie uchodźców. Można już składać wnioski
Od ubiegłej środy uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać w Polsce numer PESEL. Od dziś (21.03) w Lublinie mogą to jednak zrobić jedynie w trzech punktach. Jeszcze w piątek (18.03) punktów, w których osoby uciekające przed wojną w Ukrainie mogły w stolicy województwa otrzymać numer PESEL, było 6.
CZYTAJ: Kolejki po PESEL. W Lublinie można go wyrobić w mniejszej liczbie punktów
Półtora tysiąca osób przewinęło się przez Liliową 5 w Lublinie. To miejsce stało się domem tranzytowym dla uchodźców z Ukrainy. Powstało w prywatnym domu, który właścicielka udostępniła potrzebującym ludziom. Na Liliową cały czas przyjeżdżają ludzie uciekający przed wojną.
CZYTAJ: Liliowa 5 – adres, który daje uchodźcom nadzieję na lepsze życie
Tzw. Sokolnia kiedyś była halą sportową, dziś stała się magazynem darów z całego świata; miejscem, gdzie pracuje kilkadziesiąt wolontariuszy. Sokolnia znajduje się w Zespole Szkół Techniczno-Mechanicznych w Tomaszowie Lubelskim. Utworzył ją powiat tomaszowski.
CZYTAJ: Kiedyś hala sportowa, dzisiaj magazyn darów. Tomaszowska Sokolnia pomaga uchodźcom z Ukrainy
Zwiększa się zarówno liczba krajów, jak i zakres sankcji nakładanych na Rosję, by wymóc na niej zakończenie agresji. Czy sankcje ekonomiczne stanowią równie skuteczną broń jak ta, której używają żołnierze? Wywiadu na ten temat, specjalnie dla Radia Lublin udzielił przebywający w Brukseli światowej sławy ekonomista, laureat nagrody Nobla w tej dziedzinie, profesor Joseph Stiglitz.
CZYTAJ: Noblista o sankcjach na Rosję: Wszyscy powinniśmy wnosić swój wkład w walkę o demokrację
Program poprowadziła Agata Zalewska.
Fot. Małgorzata Tymicka