80 lat temu nazistowskie Niemcy rozpoczęły Akcję Reinhardt. Rozpoczęła się ona w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku transportem ok. 1600 Żydów z lubelskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. W czwartek (17.03) w intencji ofiar odprawiono w Lublinie nabożeństwo ekumeniczne.
– Kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II był w Lublinie, pierwsze kroki skierował na Majdanek, gdzie zwrócił uwagę na napis „Nasz los jest dla was przestrogą” – mówi metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik. – Ten los zamordowanych niewinnie Żydów powinien być przestrogą po dziś. A widzimy, że ta przestroga nie do wszystkich dochodzi. Myślę o sytuacji na Ukrainie. Tam jakby powtarzało się to, co powiedziano nad tym dziełem zagłady: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Jak mogło się coś takiego wydarzyć w XX wieku? Widzimy, że i w XXI wieku mogą się wydarzać podobne rzeczy, jeśli zapomnimy o ofiarach, które 80 lat temu oddały życie.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Nabożeństwo ekumeniczne w intencji ofiar Akcji Reinhardt
– Nabożeństwo ekumeniczne pokazuje siłę religii – mówi prawosławny arcybiskup lubelsko-chełmski Abel. – To jest potrzebne dla naszych zmagań duchowych, szczególnie w dzisiejszym czasie, kiedy znów stajemy w obliczu śmierci.
Akcja Reinhard trwała przez dwadzieścia miesięcy: od 16 marca 1942 roku do 4 listopada 1943 roku.
W wyniku rozstrzeliwań w likwidowanych gettach, eksterminacji w obozach zagłady czy podczas transportów deportacyjnych zginęły w niej dwa miliony osób.
EwKa / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski