Abp Stanisław Budzik w 80. rocznicę Akcji Reinhardt: Los zamordowanych niewinnie Żydów powinien być przestrogą po dziś

ekumeniczne 170322 001 2022 03 17 212755 2022 03 17 215857

80 lat temu nazistowskie Niemcy rozpoczęły Akcję Reinhardt. Rozpoczęła się ona w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku transportem ok. 1600 Żydów z lubelskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. W czwartek (17.03) w intencji ofiar odprawiono w Lublinie nabożeństwo ekumeniczne.

CZYTAJ: Dr Robert Derewenda: Akcja Reinhardt to ostatni akt tragedii polskich Żydów w czasie II wojnie światowej

– Kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II był w Lublinie, pierwsze kroki skierował na Majdanek, gdzie zwrócił uwagę na napis „Nasz los jest dla was przestrogą” – mówi metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik. – Ten los zamordowanych niewinnie Żydów powinien być przestrogą po dziś. A widzimy, że ta przestroga nie do wszystkich dochodzi. Myślę o sytuacji na Ukrainie. Tam jakby powtarzało się to, co powiedziano nad tym dziełem zagłady: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Jak mogło się coś takiego wydarzyć w XX wieku? Widzimy, że i w XXI wieku mogą się wydarzać podobne rzeczy, jeśli zapomnimy o ofiarach, które 80 lat temu oddały życie.  

ZOBACZ ZDJĘCIA: Nabożeństwo ekumeniczne w intencji ofiar Akcji Reinhardt

– Nabożeństwo ekumeniczne pokazuje siłę religii – mówi prawosławny arcybiskup lubelsko-chełmski Abel. – To jest potrzebne dla naszych zmagań duchowych, szczególnie w dzisiejszym czasie, kiedy znów stajemy w obliczu śmierci.

Akcja Reinhard trwała przez dwadzieścia miesięcy: od 16 marca 1942 roku do 4 listopada 1943 roku.

W wyniku rozstrzeliwań w likwidowanych gettach, eksterminacji w obozach zagłady czy podczas transportów deportacyjnych zginęły w niej dwa miliony osób.

EwKa / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version