„Aby pomagać innym, należy najpierw zadbać o siebie”. Psychologiczne wsparcie dla Polaków goszczących uchodźców

flag gef20fccd2 1920 2022 03 24 162047

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie będzie wspierać opieką psychologiczną osoby, które przyjęły pod swój dach uchodźców wojennych.

Chodzi na przykład o osoby, które nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać o traumie wojny, śmierci bliskich osób z uchodźcami, których goszczą w domu – wyjaśnia szpital.

Może dojść też do sytuacji, gdy domownicy nie radzą sobie z ciągłą obecnością obcych osób w domu, albo do zniechęcenia, czy nawet „wypalenia” ta sytuacją.

– Ta pomoc jest bardzo potrzebna – mówi rzecznik prasowy SPSK1 w Lublinie, Anna Guzowska. – Aby pomagać innym, należy najpierw zadbać o siebie. Po dłuższym pobycie w naszym domu obcych przecież osób, mogą pojawić się u nas kryzysy, wypalenie, apatia, zniechęcenie. I wtedy niezbędne będzie zasięgnięcie porady u specjalisty.

Centrum wsparcia psychicznego dla osób pomagających uchodźcom zacznie działać 28 marca (poniedziałek).

Będą to telefoniczne porady, ze specjalistami z kliniki psychiatrycznej – w celu omówienia bieżących problemów natury psychologicznej, które wynikają z przyjęcia pod swój dach ofiar wojny.

Aby skorzystać z porady, należy wcześniej zarejestrować się podając wymagane dane oraz swój numer telefonu, na który w wyznaczonym dniu oddzwoni specjalista. Szczegóły są na stronie internetowej SPSK 1.

TSpi / opr. AKos

Fot. pixabay.com

 

Exit mobile version