Narodowy Fundusz Zdrowia przygotowuje pakiet praktycznych komunikatów dla placówek medycznych na temat przepisów o pomocy medycznej dla obywateli Ukrainy. Zostanie rozesłany w poniedziałek – poinformował w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Sejm ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa uchwalił w środę, a w sobotę rozpatrzył poprawki wniesione do niej przez Senat. Następnie ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda i w sobotę wieczorem została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy weszły w życie i obowiązują, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego, czyli od dnia ataku Rosji na Ukrainę.
NFZ poinformował w niedzielę na Twitterze, że w związku z wejściem w życie przepisów, przygotowuje pakiet praktycznych komunikatów dla placówek medycznych na temat przepisów o pomocy medycznej dla obywateli Ukrainy.
„Pakiet komunikatów dla placówek medycznych na temat przepisów o pomocy medycznej dla obywateli Ukrainy będzie rozesłany w poniedziałek” – przekazał z kolei minister Niedzielski.
Pakiet komunikatów dla placówek medycznych na temat przepisów o pomocy medycznej dla obywateli ???? będzie rozesłany w poniedziałek. https://t.co/1F98hIYWo7
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) March 13, 2022
Specustawa gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy oraz ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy w związku z rosyjską inwazją, a także obywatelom Ukrainy posiadającym Kartę Polaka przybyłym do Polski w wyniku tej wojny.
Ich pobyt jest uznawany za legalny przez 18 miesięcy, licząc od 24 lutego. Po upływie 9 miesięcy – ale przed upływem 18 miesięcy – będą mogli ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres trzech lat. W Polsce mogą otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany.
Ukraińscy uchodźcy mogą też podjąć pracę i kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Dzięki specustawie uzyskają dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia na tych samych zasadach, co obywatele polscy, z wyłączeniem m.in. leczenia i rehabilitacji uzdrowiskowej. Koszty świadczeń zdrowotnych dla obywateli Ukrainy rozliczy NFZ i będą finansowane z dotacji celowej z budżetu państwa.
Większość przepisów ustawy nie dotyczy Ukraińców, którzy przebywali w Polsce legalnie przed wojną. Przewiduje ona jednak, że terminy ważności ich wiz czy zezwoleń na pobyt, które upłynęłyby w czasie wojny, będą z mocy prawa wydłużane.
RL/ PAP/ opr. DySzcz
Fot. archiwum