Adam Niedzielski: Potrzebne są rozwiązania, by do szpitali w Europie przekazywać pacjentów z Ukrainy

mid 22307346 2022 03 07 172906

– We współpracy z Unią Europejską chcemy wypracować rozwiązania umożliwiające przekazywanie do szpitali w Europie pacjentów z Ukrainy m.in. dzieci wymagające długotrwałego leczenia – poinformował w poniedziałek (07.03) minister zdrowia Adam Niedzielski.

W Polsce z oficjalną wizytą przebywała w poniedziałek komisarz Unii Europejskiej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Stella Kyriakides. Wspólnie z szefem MZ odwiedziła m.in. szpital, gdzie leczeni są pacjenci z Ukrainy uciekający po rosyjskiej napaści na swój kraj, oraz punkt medyczny przy punkcie recepcyjnym, gdzie obywatele Ukrainy uzyskują pomoc. Komisarz i minister wizytowali Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie oraz punkt Hala Kijowska w Młynach koło Korczowej.

– To, co tutaj widzimy, to jeden ze skutków agresji, to obraz, który robi wrażenie – stwierdził Niedzielski na konferencji przed punktem recepcyjnym w Młynach.

Szef Ministerstwa Zdrowia akcentował, że Polska przyjmuje wszystkich uchodźców z Ukrainy. – Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, w której liczba napływających uchodźców rośnie. Dobowo przekraczamy 100 tys. osób. Ogólna liczba uchodźców przekroczyła już milion – zaznaczył.

CZYTAJ: ONZ: już ponad 1,7 mln osób uciekło przed wojną z Ukrainy

Wyjaśniał, że w związku z napływem uchodźców do polskich szpitali trafiają także pacjenci z Ukrainy. – Są to pacjenci z granicy w stanie ciężkim wymagający zaopatrzenia oraz pacjenci z punktów recepcyjnych, kierowani do szpitali ze względu na pogorszenie stanu zdrowia – wskazał.

– Wiele osób, które tutaj są mają za sobą bardzo ciężką drogę, która często trwała wiele dni. Osoby, które przybywają są odwodnione, mają pogorszony stan zdrowia. To również niestety dotyczy dzieci. I dzieci są tą grupą, na której chcemy się skupić – kontynuował.

– Będziemy chcieli we współpracy z Komisją Europejską, z panią komisarz, zagwarantować takie rozwiązania, które pozwolą przekazać dzieci do innych szpitali w Europie, by w Polsce nie dochodziło do sytuacji, że mamy dużo przyjęć, a mało wypisów – powiedział minister.

Akcentował, że pomocy wymagają nie tylko osoby, które ucierpiały podczas podróży z Ukrainy np. w wypadkach, ale także pacjenci onkologiczni, wymagający długoterminowego leczenia.

Minister dziękował personelowi medycznemu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc. – Polska jest otwarta na pomoc, ale to jest egzamin dla całej Unii Europejskiej. To jest egzamin, w ramach którego musimy wszyscy okazać solidarność – podkreślił.

– My, Polska jesteśmy na pierwszej linii pomocy, ale chcemy mieć poczucie i dzięki dzisiejszym rozmowom mam takie poczucie, że za nami stoi solidny partner. Partner, który nam pomoże i pozwoli na to, żebyśmy nadal mogli przyjmować uchodźców, rodziny. Tak, żeby ci, którzy walczą na Ukrainie mogli walczyć w poczuciu bezpieczeństwa o ich rodziny – podsumował.

Komisarz Kyriakides na wspólnej konferencji z Niedzielskim dziękowała Polakom za pomoc uchodźcom z Ukrainy. – Jako Europa stoimy u boku Polski w tym wysiłku, tak samo jak stoimy u boku Ukrainy. Na tym polega europejska solidarność i europejskie wartości – mówiła.

– Chcę podziękować Polakom, organizacjom, które pracują na miejscu, lekarzom, pielęgniarkom, wolontariuszom za otwarte serca i udzielanie pomocy w tej bolesnej sytuacji – dodała komisarz.

– Zabezpieczyliśmy ponad 10 tys. łóżek szpitalnych w innych państwach członkowskich, żeby być w stanie przekazywać sobie pacjentów wymagających opieki. Są to łóżka pediatryczne, onkologiczne, dla osób z poparzeniami – wskazała.

Podkreśliła, że ważne jest, by pacjenci mogli kontynuować terapię. – Jesteśmy tutaj, aby wspierać Polskę w każdy możliwy sposób – zaznaczyła Kyriakides.

Od 24 lutego trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. W niedzielę, 6 marca, liczba osób, które w poszukiwaniu schronienia uciekły z Ukrainy do Polski przekroczyła milion.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Exit mobile version