Dworzec PKS w Lublinie to od tygodnia jedno z centrów pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Codziennie przyjeżdżają tu matki z dziećmi oraz osoby starsze. Wszyscy uciekają przed wojną.
CZYTAJ: „Są pełne ręce roboty”. Na dworcu PKS w Lublinie prężnie działa punkt pomocy uchodźcom [ZDJĘCIA]
Piątek 4 marca to dziewiąty dzień wojny w Ukrainie. Na przejściach granicznych z Ukrainą nadal najwięcej kobiet z dziećmi. Jadą m.in. z Równego i Lwowa. Wszystkie uciekają przed wojną. Zostawiają po tamtej stronie cały swój świat i ukochanych mężczyzn, a dzieci ojców.
CZYTAJ: „Potrzeba osób o dobrym sercu”. Pospolite ruszenie spieszy z pomocą na granicy [ZDJĘCIA]
W nocy z czwartku (03.03) na piątek (04.03) nocy Rosjanie ostrzelali Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze. To największy tego typu obiekt w Europie. Na skutek ataku na terenie elektrowni wybuchł pożar. Sytuacja została jednak opanowana. Ukraińskie media informują też, że kontrolę nad elektrownią przejęli Rosjanie.
CZYTAJ: Po ataku na ukraińską elektrownię jądrową: nie ma powodu do paniki
Ostrzelanie elektrowni atomowej w Zaporożu, dalsze oblężenie Kijowa i walki w kilku innych miastach, to wydarzenia ostatnich godzin dziewiątego dnia wojny w Ukrainie.
CZYTAJ: Kapitan Witold Sokół: Putinowcy sami nie wiedzą, o co walczą
Transport leków, środków opatrunkowych i higienicznych wyruszył z Hrubieszowa do szpitala w Kostopolu w diecezji łuckiej w Ukrainie.
CZYTAJ: Leki, opatrunki, pomoc medyczna. Wyruszył transport z Hrubieszowa do ukraińskiego szpitala
Miejska strefa kultury powstaje w Białej Podlaskiej. Jest ona dedykowana dzieciom uchodźców z Ukrainy. Bialskie instytucje kultury połączyły swoje siły, by przygotować ciekawą ofertę zajęć dla ukraińskich dzieci. Bialskie Centrum Kultury zorganizuje zajęcia plastyczne, które poprowadzi mieszkająca od 9 lat w Polsce, a pochodząca z Ukrainy pani Tatiana.
CZYTAJ: Bialskie instytucje kultury przygotowały zajęcia dla dzieci z Ukrainy
Z trzech lubelskich kościołów wyruszy w tym roku Ekstremalna Droga Krzyżowa. Do każdego z nich przypisane są konkretne trasy. Hasło wydarzenia to „Droga pojednania”, a rozważania na nią przygotował pomysłodawca Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Polsce, ksiądz Jacek Stryczek.
CZYTAJ: Ekstremalna droga pojednania. Pielgrzymi wyruszą na szlak
Program poprowadził Ryszard Majewski.