Blisko 20 ukraińskich uczniów trafiło do szkół ponadpodstawowych w Białej Podlaskiej. Zdaniem specjalistów uczniowie szkół średnich mogą mieć większe problemy z przystosowaniem się do nowego środowiska, niż jest to w przypadku uczniów szkół podstawowych.
CZYTAJ: Integracja uczniów z Ukrainy. Jak im pomóc?
Ukraińcy przyjeżdżający do Polski skarżą się na niejasne prawo związane z użytkowaniem samochodów na ukraińskich tablicach rejestracyjnych. Chodzi o obowiązek posiadania ubezpieczenia i ważnych badań technicznych.
CZYTAJ: Problemy ukraińskich kierowców w Polsce. Co z przeglądem i ubezpieczeniem?
„Zapytaj o pracę” to nazwa znaku, jaki proponuje Wojewódzki Urząd Pracy. Miałby on się pojawić w miejscach, które chcą zatrudnić uchodźców z Ukrainy. Takie rozwiązanie ma być jasnym przekazem dla poszukujących pracy i będzie występowało w formie dwujęzycznej.
CZYTAJ: Praca dla uchodźców. Ten znak pomoże ją znaleźć
Dwadzieścia trzy rodziny pomagające Żydom w czasach Holokaustu upamiętniono w Dęblinie. Przy cmentarzu wojennym na ulicy Balonna stanął pomnik, powstała też specjalna aleja poświęcona tym osobom. Tworzą ją lipy, przy których znajdują się tabliczki z nazwiskami rodzin, które ryzykowały życie pomagając ludności żydowskiej.
CZYTAJ: Narażali siebie, żeby pomóc innym. W Dęblinie upamiętniono Polaków ratujących Żydów
W Lublinie powstało kolejne okno życia. Nadano mu symboliczne imię „Donia”, a data jego otwarcia związana jest z upamiętnieniem dzieci z żydowskiej ochronki w Lublinie zabitych przez Niemców 80 lat temu.
CZYTAJ: Nadzieja, która wygrywa ze śmiercią. W Lublinie powstało kolejne okno życia [ZDJĘCIA]
„Dom ocalenia – siostry służebniczki z Turkowic na ratunek dzieciom żydowskim” to tytuł konferencji popularnonaukowej, która zakończyła w Hrubieszowie obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów.
CZYTAJ: „Kto ratuje jedno życie, jakby cały świat ratował”. Siostry z Turkowic ocaliły wiele istnień
Imbir może znaleźć zastosowanie w terapii padaczki. Lubelscy naukowcy poszukają związków pochodzących z wyciągu imbiru, które mogą wykazywać działanie przeciwdrgawkowe.
CZYTAJ: Imbir panaceum na padaczkę? Badają to lubelscy naukowcy
Program poprowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. pixabay.com