31.03.2022 Aktualności Radia Lublin

p210e0543 2022 02 28 203228 750x375 2022 03 31 220255

Po 16 miesiącach szpital tymczasowy w Targach Lublin kończy działalność. Od 1 kwietnia będzie też mniej łóżek dla pacjentów covidowych w publicznych szpitalach, bo oddziały zakaźne wracają do trybu pracy sprzed pandemii.

CZYTAJ: Lublin: szpital tymczasowy do likwidacji

Przez hrubieszowski punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy przeszło setki zwierząt. Ponad 50 z nich – pozostawionych w punkcie lub przygarniętych podczas wojennej tułaczki i również opuszczonych –  znalazło schronienie w domach stałych i tymczasowych nie tylko w okolicach Hrubieszowa, ale i w całej Polsce.

CZYTAJ: Czworonożni uchodźcy z Ukrainy. Nimi też trzeba się zaopiekować

Ukraina wie, że nie wejdzie do NATO, więc we wtorek (29.03), negocjując w Stambule z Rosją porozumienie o przyszłych relacjach, ogłosiła, że gotowa jest przyjąć status państwa neutralnego, jeśli jej bezpieczeństwo zagwarantuje 10 krajów członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz NATO, w tym Polska. Zmianę swego statusu uzależnia od całkowitego zawieszenia broni. Z kolei Rosjanie przekazali mediom, że Moskwa nie jest przeciwna wstąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej.

CZYTAJ: Daleka droga do Unii Europejskiej. Czy Ukrainie się uda?

Jak pomagać dzieciom i nastolatkom, które uciekły z Ukrainy, radzą specjaliści z zespołu Health Support Team ze Stanów Zjednoczonych. To pierwsze tego typu szkolenie w województwie lubelskim. Nauczyciele i dyrektorzy z 6 lubelskich szkół uczą się, jak rozpoznawać traumę i jak ją łagodzić.

CZYTAJ: Jak rozpoznawać i łagodzić traumę u młodych Ukraińców? Pierwsze takie szkolenie dla nauczycieli w Lubelskiem

Wzrosła liczba wiernych uczestniczących w nabożeństwach zarówno w Kościele greckokatolickim, jak i prawosławnym.

CZYTAJ: Lublin: rośnie liczba wiernych obrządków wschodnich. Związane jest to z napływem uchodźców

Jak chronić eksponaty i budynki stanowiące ważny element dziedzictwa kulturowego? Między innymi o tym temacie, w kontekście wojny na Ukrainie, rozmawiali w Dęblinie muzealnicy oraz przedstawiciele instytucji kultury diecezji siedleckiej.

CZYTAJ: „Kultura dla Ukrainy”. Muzealnicy o ochronie zabytków w czasie wojny

Program prowadził Ryszard Majewski. 

Fot. archiwum

Exit mobile version