Artur Soboń: ulga na zabytki może pozostać, ale w innej formie

sobon 1 2022 03 31 122844

Niewykluczone, że tzw. ulga na zabytki może pozostać w rozwiązaniach Polskiego Ładu, ale w innej formie. O pracach nad zmianą tych przepisów poinformował na antenie Radia Lublin wiceminister finansów Artur Soboń.

W ramach ulgi wprowadzonej 1 stycznia podatnik może m.in. odliczyć od podatku koszt wpłaty na fundusz remontowy, prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych dotyczących zabytku. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 500 tys. zł. Według dotychczasowych zapowiedzi resortu finansów, od 2023 roku ulga ma zniknąć.

O powodach tej decyzji mówi wiceminister Artur Soboń.

– Ponieważ w części tego mechanizmu, która dotyczy obrotu zabytkami, ona stanowiła dość prosty schemat optymalizacyjny. Można było obracając nieruchomością obniżyć sobie podatek albo go wyzerować. To jest oczywiście coś, co jest niedopuszczalne. Nie takie były intencje. Zakładam, że w tym przypadku uda nam się wykreślić te przepisy, które służyły łatwej optymalizacji, a uszczelnić i zostawić te przepisy, które mogłyby służyć trwałemu zaangażowaniu się finansowemu w odnowę zabytków – dodaje Artur Soboń.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Do 2 kwietnia Ministerstwo Finansów zbiera uwagi dotyczące nowelizacji Polskiego Ładu. W przyszłym tygodniu zaplanowano prace resortowe nad zgłoszonymi uwagami. Gotowy projekt z poprawkami może być przedstawiony w pierwszej połowie kwietnia. Następnie trafi pod obrady międzyresortowe, a potem parlamentarne.

Zmiany w Polskim Ładzie mają obowiązywać od 1 lipca.

KosI / opr. PrzeG

Fot. archiwum

Exit mobile version