Na terenie Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu odbędzie się ceremonia upamiętniająca ofiary Akcji Reinhardt. Uroczystości zaplanowano w 80. rocznicę pierwszych masowych deportacji Żydów z getta w Lublinie do obozu zagłady w Bełżcu.
W czasie ceremonii zostaną odczytane relacje trojga świadków ocalałych z obozu w Bełżcu: Poli Hirszman, Ireny Schnitzer i Rudolfa Redera. Przedstawiona będzie również relacja Eustachego Ukraińskiego, nauczyciela ze szkoły powszechnej w Bełżcu. Uczestnicy będą się też modlić w intencji ofiar obozu, a na koniec oddadzą hołd ofiarom ludobójstwa i zapalą znicze w niszy Ohel.
W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych, w tym naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Obecni będą również: prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki oraz dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku Tomasz Kranz.
Początek ceremonii o godzinie 12.00.
Akcja Reinhardt rozpoczęła się nocą z 16 na 17 marca 1942 roku. Wtedy do obozu zagłady w Bełżcu przybyły pierwsze transporty Żydów z Lublina i Lwowa. Do listopada 1943 roku Niemcy zamordowali około 2 milionów Żydów.
MaK / opr. WM
Fot. ipn.gov.pl