125 ofert pracy dla uchodźców z Ukrainy wpłynęło do Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej. Sprawdziliśmy, jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani.
Pani Irina z Ukrainy w Białej Podlaskiej przebywa od dwóch tygodni. Niedawno rozpoczęła poszukiwanie pracy: – Wśród moich znajomych są osoby, które szukają konkretnej pracy w danym zawodzie, ale jest też wiele osób, które podejmą się każdej pracy. Może to być praca w rolnictwie, w sadzie, w gastronomii. Ja w swoim kraju pracowałam jako fryzjerka i najbardziej taką pracę chciałabym znaleźć – mówi Irina.
Pani Natasza ma konkretne oczekiwania. Chciałaby zatrudnić się w gastronomii: – Byłam już w dwóch restauracjach. Powiedziano mi, że praca będzie, ale dopiero od kwietnia, bo wtedy właśnie rozpoczyna się sezon wesel – opowiada.
Jakie oferty pracy są dostępne dla uchodźców z Ukrainy?
– Pracodawcy, którzy złożyli oferty pracy, potrzebują brukarzy, doradców klienta, fryzjerów, kamieniarzy, kucharzy, magazynierów, mechaników, pakowaczy ręcznych, pracowników budowlanych, pracowników fizycznych, pielęgniarek, sortowaczy, rzeźników, prasowaczy, szwaczek – mówi zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej Ewa Czerska. – W zasadzie jedynym warunkiem jest chęć do pracy. Pracodawcy ci oczywiście wskazują jakieś podstawowe warunki, które winny spełnić te osoby, natomiast najważniejsze są chęci do podjęcia pracy przez Ukraińców – podkreśla.
Miejsca pracy dla uchodźców z Ukrainy utworzyła firma odzieżowa Bialcon.
– Poszukujemy głównie szwaczek, a także prasowaczy – mówi przedstawicielka firmy Barbara Chwesiuk. – Myślimy, żeby w ciągu najbliższego tygodnia, dwóch, w pierwszym rzędzie zatrudniać te osoby, które mają już doświadczenie i mogą zacząć od razu. Gdyby tak się stało, że tych osób nie będzie wiele, a będzie zainteresowanie pracą ze strony osób, które nie mają takiego doświadczenia, też myślimy o tym, żeby uruchomić jakiś cykl szkoleń, czy też pracę, podczas której te osoby przyuczałyby się. Zainteresowanie jest spore, chociaż osób z doświadczeniem w zakładach odzieżowych akurat na razie wielu nie ma. Dzisiaj przyjechały dwie panie, z których jedna pracowała jako krojczyni w dużej fabryce. Te panie już dzisiaj zostały na próbę. To jest takie pierwsze spotkanie, żeby zorientować się co potrafią. Druga pani jest bez żadnego doświadczenia, ale ją po prostu przyuczalibyśmy w tej krojowni, więc zostały na płatną próbę – dodaje Barbara Chwesiuk.
CZYTAJ: Ukraińscy uchodźcy poszukują pracy. Nie tylko Lublin pomaga w jej znalezieniu
– Ukrainiec, który legalnie przebywa w Polsce, może bez żadnych formalności podjąć pracę. Jedyny obowiązek, który z tego wynikałby, to jest obowiązek pracodawcy – wyjaśnia Ewa Czerska. – Jeżeli pracodawca chciałby potwierdzić legalność zatrudnienia w swojej firmie, musi złożyć oświadczenie na portalu praca.gov.pl. Takie oświadczenie o powierzeniu pracy składa pracodawca w terminie 14 dni od podjęcia pracy.
Jak dotąd zatrudnienie na podstawie ofert złożonych do Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej znalazło 10 uchodźców z Ukrainy.
Uchodźców planuje też zatrudnić stadnina koni w Janowie Podlaskim. Stadnina oferuje 6 etatów dla pracowników zajmujących się produkcją zwierzęcą, hodowlą bydła i koni.
MaT / opr. PrzeG
Fot. archiwum