Miejska strefa kultury powstaje w Białej Podlaskiej. Jest ona dedykowana dzieciom uchodźców z Ukrainy. Bialskie instytucje kultury połączyły swoje siły, by przygotować ciekawą ofertę zajęć dla ukraińskich dzieci. Bialskie Centrum Kultury zorganizuje zajęcia plastyczne, które poprowadzi mieszkająca od 9 lat w Polsce, a pochodząca z Ukrainy pani Tatiana.
CZYTAJ: Atak rakietowy w Żytomierzu. Zniszczona szkoła
– Dzieci malując, wyrażają swoje emocje, uczucia. Każdy dorosły, nauczyciel czy też rodzic może przeczytać, co odczuwa dziecko, niekoniecznie je pytając. Jeśli będzie to widoczne na rysunku, to będzie to lepsze i dla rodzica i dla dziecka, żeby zrozumieć ich świat i myśli. Myślę, że one nie zapomną tej tragicznej sytuacji, ale w jakiś sposób możemy im troszkę „pokolorować” rzeczywistość. Zajęcia będą prowadzone w języku ukraińskim. Postaram się nie używać rosyjskich słów, bo teraz nie jest to mile widziane. Jednocześnie będę trochę opowiadać o polskiej kulturze i ludziach, by nie poruszać tylko tematu ukraińskiego, by poznawały Polskę – stwierdza pani Tatiana.
– Wiele ciekawych zajęć zorganizuje Multicentrum wraz z innymi instytucjami – mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, pod którą podlega Multicentrum, doktor Paweł Borek. – Będą to głównie dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ dzieci w wieku szkolnym mają mieć zapewnioną kontynuację nauki w bialskich szkołach . Będą dla nich zapewnione zajęcia ekologiczne, dotyczące programowania, z drukarką 3D, animacje, będą wyświetlane filmy. Jesteśmy we współpracy także z MOPS-em, który dostarczy jakieś ciastka i napoje. Ta strefa kultury powstała z inicjatywy pana prezydenta Michała Litwiniuka. Bardzo się cieszę, że Multicentrum będzie centrum tej strefy. Oczywiście Bialskie Centrum Kultury i Muzeum Południowego Podlasia też się włączają w tę pomoc. Planowane są wycieczki z dziećmi po Białej, do Małpiego Gaju, w Strefie Parku, do muzeum.
– Dzieci, które przyjeżdżają do nas z Ukrainy, są w stanie wielkiej traumy – tłumaczy psycholog Anetta Mąka. – Wiadomo, że podstawą jest zadbanie o ich potrzebę bezpieczeństwa i potrzeby bytowe, by miały gdzie spać i co jeść. To starcza jednak tylko na początek. Teraz musimy kontynuować starania o poprawę ich samopoczucia psychicznego. Organizowanie wszelkiego rodzaju zajęć ma bardzo ważne znaczenie. W przypadku dzieci bardzo ważne jest zapewnienie im różnych atrakcyjnych aktywności, czyli takich, które pozwolą im chociaż na chwilę zapomnieć, że na ten moment straciły możliwość bycia w swoim kraju, ze swoim ojcem, w swoim domu. Kiedy człowiekowi wali się świat, tym co najważniejsze jest chociaż namiastka normalności i życzliwi ludzie wokół nas. Te zajęcia spełniają funkcję powrotu do normalnych aktywności. Myśląc o tych zajęciach, myślę także o ich matkach. Każdą z nich bardzo cieszy, jeśli ktoś coś robi dla dobra jej dziecka. Teraz to ma szczególne znaczenie, ponieważ one bardzo niewiele mogą zrobić dla swoich dzieci. To tym bardziej będzie je budować. Ponadto one cały czas muszą być skoncentrowane na potrzebach swoich dzieci. Być może będzie to dla nich szansa pobyć choć trochę samym ze sobą, skoncentrować się na swoich potrzebach, porozmawiać z innymi matkami Ukrainkami swobodnie, bez świadomości, że dziecko słyszy każde słowo.
CZYTAJ: Witalij Kliczko: razem możemy ochronić nasze wspólne demokratyczne wartości
Pomoc w prowadzeniu zajęć zadeklarowali ukraińscy studenci Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych w Białej Podlaskiej. Studenci będą odpowiedzialni za tłumaczenia.
Zajęcia dla dzieci z Ukrainy rozpoczną się już w poniedziałek. W strefie kultury dzieci będą mogły przebywać codziennie od godziny 8.00 do 18.00, w soboty od godz. 8.00 do 15.00. Miasto zapewnia też uczestniczącym w zajęciach dzieciom i ich rodzicom bezpłatny dojazd.
Szczegółowy plan zajęć znajduje się na stronie internetowej Multicentrum Miejskiej Biblioteki Publicznej.
MaT / opr. LysA
Fot. Piotr Michalski