– Przedstawiciele Pentagonu prowadzą rozmowy ze swoimi odpowiednikami z krajów NATO i Ukrainy o tym, jak pokonać logistyczne wyzwania z przekazaniem myśliwców MiG-29 Ukrainie – poinformowała w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dodała, że logistyka jest głównym problemem w tej sprawie.
CZYTAJ: Sekretarz stanu USA: Ostateczna decyzja ws. MiG-ów należy do poszczególnych krajów
– Minister obrony Austin, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Milley i urzędnicy ministerstwa obrony są w kontakcie ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami, odpowiednikami z państw NATO, omawiając to, co jest ewidentnie logistycznymi wyzwaniami – powiedziała Psaki podczas środowego briefingu w Białym Domu.
CZYTAJ: Szef MSZ: Władze RP są gotowe przekazać wszystkie swoje samoloty MiG-29 do dyspozycji USA
Podkreśliła, że obawy USA i NATO, dotyczące polskiej propozycji przekazania USA myśliwców w bazie Ramstein w Niemczech, budzi sposób, w jaki myśliwce miałyby zostać przekazane. Dodała jednocześnie, że trudny byłby również transport naziemny.
– Zastanawiamy się więc nad tym, w jaki sposób przekazać te samoloty Ukrainie w sposób, który nie jest eskalacyjny – powiedziała Psaki. Oceniła, że nie trzeba być ekspertem wojskowym, by „zrozumieć, że start samolotów z bazy lotniczej USA do kontestowanej części kraju, gdzie jest wojna, nie jest w naszym interesie i interesie NATO”.
CZYTAJ: Pentagon: Nie widzimy uzasadnienia dla polskiej propozycji ws. MiG-ów
Po zbombardowaniu przez Rosjan szpitala położniczego w Mariupolu ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba wezwał ponownie kraje zachodnie do dostarczenia Ukrainie samolotów do walki z rosyjskimi siłami.
CZYTAJ: Mariupol pod rosyjskimi bombami. Kilkanaście osób rannych w lotniczym ataku na szpital
– To oszałamiająca zbrodnia wojenna w Mariupolu – napisał Kułeba na Twitterze. – Rosyjskie samoloty uderzyły w szpital położniczy. Moglibyśmy powstrzymać to barbarzyństwo, chroniąc nasze niebo. Dajcie nam samoloty dla dobra ludzkości, teraz! Giną ludzie, a ta kwestia jest cały czas rozważana.
W środę w Mariupolu w rosyjskim ataku lotniczym zniszczone zostały szpital położniczy i szpital dziecięcy w centrum miasta. Rannych zostało 17 osób.
Kułeba na Twitterze napisał też, że rozmawiał w środę z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem o dalszych krokach na rzecz wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy.
– Jestem wdzięczny USA za nowy pakiet surowych sankcji wobec Rosji. Presja musi rosnąć, dopóki Rosja nie zaprzestanie brutalnej agresji i barbarzyńskich zbrodni wojennych na Ukraińcach – napisał Kułeba.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. Chris Lofting / wikipedia.org