Rosyjska armia ostrzelała wieżę telewizyjną w Charkowie, drugim co do wielkości mieście na Ukrainie. Wieża została uszkodzona, a według informacji miejscowych dziennikarzy, mieszkańcy stracili dostęp do radia i telewizji.
O szczegółach ostrzelania wieży wiadomo niewiele. Miasto od kilku dni jest bombardowane przez Rosjan i występują tam problemy z komunikacją. Informację o zniszczeniu wieży podała firma, która administruje budynkiem na swoim kanale na Telegramie. Potwierdził to także minister kultury Ukrainy.
Kilka dni wcześniej rosyjskie pociski uszkodziły także wieżę telewizyjną w stolicy Ukrainy Kijowie. Tam również przestała działać transmisja stacji telewizyjnych i radiowych. Strona ukraińska twierdzi, że Rosjanie zrobili to celowo, by odciąć ludzi od informacji.
Charków to jedno z najmocniej obecnie bombardowanych miast na Ukrainie. Pociski spadają tam każdego dnia. Dzisiaj (06.03) w walkach w rejonie miasta ukraińska armia zestrzeliła kolejny rosyjski myśliwiec Su-25. Pilot zginął na miejscu.
CZYTAJ: Rosyjski Su-25 zestrzelony nad Charkowem [WIDEO]
Reporterzy bez Granic: ostrzeliwanie przez Rosjan wież telewizyjnych to zbrodnia wojenna
– Organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) wniosła skargę przeciwko Rosji do Międzynarodowego Trybunału Karnego za umyślny ostrzał wież telewizyjnych, co wedle RSF stanowi zbrodnię wojenną – poinformowała w niedzielę turecka agencja Anatolia za oświadczeniem organizacji.
Jak stwierdzono w komunikacie RSF, od początku inwazji Rosjanie celowo ostrzeliwują instalacje medialne na terytorium Ukrainy. Organizacja podkreśla, że wieże telewizyjne to infrastruktura cywilna, nieprzeznaczona do celów wojskowych.
The occupiers shelled the honorary consulate of #Azerbaijan in #Kharkiv. pic.twitter.com/hEKIgORPsI
— NEXTA (@nexta_tv) March 6, 2022
– Wojna informacyjna odcięła dostęp do ukraińskich mediów, a tym samym pozbawiła ludność cywilną możliwości pozyskiwania wiadomości z kraju – napisała organizacja w oświadczeniu. RSF powołało się na doniesienia z Melitopola i Chersonia, w których to miastach siły rosyjskie zablokowały ukraińską telewizję i radio i zaczęły nadawać „prokremlowski kanał propagandowy”.
Według oświadczenia od 1 marca celem rosyjskich ataków były cztery wieże radiowo-telewizyjne, nie licząc dzisiejszego (06.03) trafienia w kolejną wieżę w Charkowie.
– Umyślny ostrzał wielu instalacji medialnych stanowi zbrodnię wojenną i ukazuje siłę wojny wszczętej przez (prezydenta Rosji Władimira) Putina przeciwko prawu do informacji. Te zbrodnie są tym bardziej poważne, że stanowią część planu, strategii i są przeprowadzane na wielką skalę. Wzywamy prokuraturę Międzynarodowego Trybunału Karnego do włączenia zbrodni przeciwko mediom i dziennikarzom do centrum śledztwa, jakie rozpoczęła 28 lutego – powiedział Christophe Deloire, dyrektor RSF.
Wojna na Ukrainie trwa od 11 dni. ONZ twierdzi, że konflikt kosztował życie co najmniej 364 ukraińskich cywilów. Strona ukraińska z kolei twierdzi, że w wojnie zginęło już ponad 11 tysięcy rosyjskich żołnierzy.
RL / IAR / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/DSNS