Charków: Rosjanie ostrzelali wieżę telewizyjną

mid 22304032 2022 03 06 212441

Rosyjska armia ostrzelała wieżę telewizyjną w Charkowie, drugim co do wielkości mieście na Ukrainie. Wieża została uszkodzona, a według informacji miejscowych dziennikarzy, mieszkańcy stracili dostęp do radia i telewizji.

O szczegółach ostrzelania wieży wiadomo niewiele. Miasto od kilku dni jest bombardowane przez Rosjan i występują tam problemy z komunikacją. Informację o zniszczeniu wieży podała firma, która administruje budynkiem na swoim kanale na Telegramie. Potwierdził to także minister kultury Ukrainy.

Kilka dni wcześniej rosyjskie pociski uszkodziły także wieżę telewizyjną w stolicy Ukrainy Kijowie. Tam również przestała działać transmisja stacji telewizyjnych i radiowych. Strona ukraińska twierdzi, że Rosjanie zrobili to celowo, by odciąć ludzi od informacji.

Charków to jedno z najmocniej obecnie bombardowanych miast na Ukrainie. Pociski spadają tam każdego dnia. Dzisiaj (06.03) w walkach w rejonie miasta ukraińska armia zestrzeliła kolejny rosyjski myśliwiec Su-25. Pilot zginął na miejscu.

CZYTAJ: Rosyjski Su-25 zestrzelony nad Charkowem [WIDEO]

Reporterzy bez Granic: ostrzeliwanie przez Rosjan wież telewizyjnych to zbrodnia wojenna

– Organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) wniosła skargę przeciwko Rosji do Międzynarodowego Trybunału Karnego za umyślny ostrzał wież telewizyjnych, co wedle RSF stanowi zbrodnię wojenną – poinformowała w niedzielę turecka agencja Anatolia za oświadczeniem organizacji.

Jak stwierdzono w komunikacie RSF, od początku inwazji Rosjanie celowo ostrzeliwują instalacje medialne na terytorium Ukrainy. Organizacja podkreśla, że wieże telewizyjne to infrastruktura cywilna, nieprzeznaczona do celów wojskowych.

– Wojna informacyjna odcięła dostęp do ukraińskich mediów, a tym samym pozbawiła ludność cywilną możliwości pozyskiwania wiadomości z kraju – napisała organizacja w oświadczeniu. RSF powołało się na doniesienia z Melitopola i Chersonia, w których to miastach siły rosyjskie zablokowały ukraińską telewizję i radio i zaczęły nadawać „prokremlowski kanał propagandowy”.

Według oświadczenia od 1 marca celem rosyjskich ataków były cztery wieże radiowo-telewizyjne, nie licząc dzisiejszego (06.03) trafienia w kolejną wieżę w Charkowie.

– Umyślny ostrzał wielu instalacji medialnych stanowi zbrodnię wojenną i ukazuje siłę wojny wszczętej przez (prezydenta Rosji Władimira) Putina przeciwko prawu do informacji. Te zbrodnie są tym bardziej poważne, że stanowią część planu, strategii i są przeprowadzane na wielką skalę. Wzywamy prokuraturę Międzynarodowego Trybunału Karnego do włączenia zbrodni przeciwko mediom i dziennikarzom do centrum śledztwa, jakie rozpoczęła 28 lutego – powiedział Christophe Deloire, dyrektor RSF.

Wojna na Ukrainie trwa od 11 dni. ONZ twierdzi, że konflikt kosztował życie co najmniej 364 ukraińskich cywilów. Strona ukraińska z kolei twierdzi, że w wojnie zginęło już ponad 11 tysięcy rosyjskich żołnierzy.

RL / IAR / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/DSNS

Exit mobile version