Nie znaleziono osób, które przeżyły katastrofę samolotu pasażerskiego Boeing 737-800 linii China Eastern Airlinies, który rozbił się w poniedziałek (21.03) w górzystym i zalesionym regionie Kuangsi na południu Chin – poinformowała we wtorek (22.03) rano państwowa telewizja chińska CCTV. Na pokladzie maszyny były 132 osoby.
CZYTAJ: Chiny: katastrofa Boeinga 737. Na pokładzie były 132 osoby
Jak podała CCTV ponad 18 godzin po katastrofie, poszukiwania nadal trwają, ale szanse na odnalezienie osób, które mogły przeżyć są bliskie zeru.
Samolot Boeing 737-800 rozbił się w pobliżu miasta Wuzhou w rejonie Kuangsi podczas lotu z Kunmingu, w południowo zachodniej prowincji Junan do Kantonu. Upadek maszyny spowodował pożar lasu, który był na tyle duży, że był widoczny na zdjęciach satelitarnych.
Była to najtragiczniejsza katastrofa lotnicza w Chinach od ponad 10 lat.
Według danych portalu FlightRadar24.com samolot odbywający rejs MU5735 z nieznanych dotychczas powodów zaczął nagle obniżać wysokość prawie prostopadle do powierzchni ziemi aby na krótko przed upadkiem na krótko odzyskać lot poziomy. Wkrótce jednak go ponownie utracił i runął na zalesione zbocze góry o godz. 13.10 (godz. 6.10 w Polsce).
Jak podały chińskie władze lotnicze na pokładzie było 123 pasażerów i 9 członków załogi. Samolot był już blisko punktu, w którym miał rozpocząć schodzenie do lądowania.
Prezydent Chin Xi Jinping wezwał do „wszechstronnej akcji ratunkowej” i do szczegółowego ustalenia przyczyn katastrofy.
Koncern Boeing, producent samolotu, zaoferował stronie chińskiej pełne wsparcie i pomoc. Według chińskich mediów wszystkie samoloty 737-800 China Eastern zostały czasowo wycofane z eksploatacji.
Maszyny tego typu latają od 1998 r. a Boeing sprzedał już ich ponad 5 100. Dotychczas, według danych Aviation Safety Network (ASN), uczestniczyły one w 22 wypadkach, w których zginęło 612 osób.
Ostatnia katastrofa lotnicza z ofiarami śmiertelnymi w Chinach miała miejsce w 2010 roku, gdy Embraer E-190 należący do linii Henan Airlines rozbił się przy próbie lądowania w Yichun na północnym wschodzie kraju. Zginęły wówczas 44 z 96 osób znajdujących się na pokładzie.
PAP / RL / opr. AKos
Fot. PAP/EPA/STRINGER
Infografika: Adam Ziemienowicz / PAP