Ratownicy medyczni z całej Polski obsługują punkt medyczny w Zosinie. To inicjatywa ratowników z Krakowa. Pracują jako wolontariusze w weekendy, apelują o pomoc w ciągu tygodnia.
CZYTAJ: Pod Charkowem siły ukraińskie przeszły do kontrofensywy
– W Zosinie nie było punktu medycznego, mimo że to małe przejście, ale obłożenie uchodźców na tym przejściu jest duże – mówi ratownik KPP Mateusz Łysiak z Krakowa. – Stąd taki apel do ludzi, którzy posiadają kwalifikacje ratownika KPP, czy są ratownikami medycznymi i byliby w stanie przyjechać tutaj, wesprzeć nas w utrzymaniu tego punktu na tygodniu, od poniedziałku do piątku. W weekendy będzie nas na tyle dużo, by zagwarantować tu w punkcie odpowiednią opiekę medyczną. Brakuje też środków opatrunkowych, czyli bandaży, bandaży elastycznych, plastrów, lepców. Ludzie są też odwodnieni, więc jeśli ktoś może kupić kroplówkę. Główny problem ludzi, którzy tutaj są, to skrajne wycieńczenie i odwodnienie. Folie NRC tak samo są bardzo potrzebne. Wszystko, co jest możliwe do zastosowania, przyjmiemy – dodaje.
Osoby chcące pomóc ratownikom mogą kontaktować się z koordynatorem punktu medycznego w Zosinie, Łukaszem Wiśniewskim w godz. 9.00-17.00 pod numerem telefonu 575 841 362.
Przy 8 przejściach granicznych z Ukrainą działają „Namioty nadziei” Caritas Polska. Są to punkt pomocy doraźnej dla uchodźców. Jeden z nich stoi w Zosinie.
CZYTAJ: Czerwony Krzyż: ewakuacje z Mariupola i Wołnowachy nie rozpoczną się w sobotę
– Na 120 metrach kwadratowych znajdują schronienie ludzie uciekający przed wojną i czekający na transport – mówi koordynator namiotu, ks. Michał Efner ze Strzyżowa. – W tej chwili jest spożywany gorący posiłek, są kanapki, jest gorąca kawa, herbata. Wiadomo, że to wszystko jest na prąd albo paliwo. Tutaj więc też podejmujemy jakieś działania, żeby nie zabrakło tego prądu w postaci paliwa. Dzięki życzliwości ludzie, ofiarodawców, Caritas Polska, mamy możliwość zapewnienia ludziom tej doraźnej pomocy. Podkreślam, że jest to pomoc doraźna. Nie ułożymy im życia na nowo, ale możemy na starcie sprawić, że z uśmiechem na twarzy będą jechać w miejsca, w których zostanie im zapewniona dalsza pomoc – dodaje.
Pomóc organizacji można:
– dokonując wpłaty na stronie caritas.pl,
– wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA,
– wysyłając SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT).
AP / opr. LysA
Fot. AP