– Siły rosyjskie mają kłopoty z kontrolowaniem zajętych obszarów i zwalczaniem ukraińskiej Obrony Terytorialnej. Stąd coraz brutalniej traktują ludność cywilną – uważają analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzej Wilk i Piotr Żochowski.
Początkowe taktyczne sukcesy ukraińskie w dziesiątej dobie walk należy wiązać z prowadzonym wówczas przez siły rosyjskie przegrupowaniem. Jeszcze poprzedniego dnia Rosjanie odeszli spod Charkowa, odblokowując miasto na trzech kierunkach – przekonują autorzy komentarza OSW.
W krótkim czasie Ukraińcy utracili jednak inicjatywę, a wojsko rosyjskie przystąpiło do uderzenia na wszystkich kierunkach.
Wbrew doniesieniom strony ukraińskiej, jak dotychczas agresor nie uznaje poniesionych strat za zagrożenie dla powodzenia operacji, a przygotowywane w rejonach pogranicznych uzupełnienia stanów osobowych są niewielkie. To według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy 3 tys. żołnierzy rezerwy – oceniają analitycy. Zapowiedź użycia formacji „ochotniczych” sygnalizuje według nich, że Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej mają kłopoty z kontrolą zajętych obszarów i zwalczaniem ukraińskiej Obrony Terytorialnej.
CZYTAJ: Nowa Kachowka: protest przeciw okupacji. Rosyjscy żołnierze otworzyli ogień do demonstrantów
Kwestią otwartą pozostaje zdaniem autorów, na ile dotychczasowe walki nadwyrężyły potencjał lądowy armii ukraińskiej. Wciąż skutecznie broni ona dużych miast i spowalnia działania jednostek Rosjan na przedpolach. Ukraińcy nie byli jednak w stanie dotychczas przeprowadzić skutecznego przeciwuderzenia, zapowiadanego przez dowództwo ukraińskie, a jedyna próba podjęta na południowy zachód od Kijowa została powstrzymana przez Rosjan na pierwszej linii ich obrony.
?? ??, ?? ?????????? ??? ????????????? ??? ??????????.??????
????? ???????!@StratCom_AFU https://t.co/rMk3iOklqY pic.twitter.com/L3eA7cbTu5— ????? ??????????? (@ArmedForcesUkr) March 6, 2022
– Poza skutecznymi kontratakami w dużych miastach, na szczeblu taktycznym liczącym się sukcesami Ukraińców pozostaje odbicie Makarowa, na zachód od Kijowa, a także przejściowe odzyskanie kontroli nad Buczą i Irpieniem na obrzeżach stolicy. Sytuacja w rejonach walk i świadomość trudnej sytuacji, jaka przejawia się w komunikatach ministerstwa obrony oraz Sztabu Generalnego i Dowództwa Sił Powietrznych armii ukraińskiej, wyraźnie koliduje ze społecznym przeświadczeniem o rychłym pokonaniu agresora – przekonują eksperci.
Video shows the March harvest of the #Ukrainian farmers pic.twitter.com/aO0GQEmSo9
— NEXTA (@nexta_tv) March 6, 2022
CZYTAJ: Ukraińskie władze: W rosyjskich ostrzałach w Irpieniu podczas ewakuacji zginęło ośmioro cywilów
Zniszczenia sieci energetycznych i wodociągów w wyniku ostrzałów artyleryjskich przyspieszają pogarszanie się sytuacji humanitarnej. W miastach Kijowszczyzny (m.in. Bucza, Hostomel) brakuje prądu, w tragicznej sytuacji jest 400-tysięczny Mariupol na południowym wschodzie kraju. Miasto od pięciu dni jest otoczone i ostrzeliwane, pozbawione prądu i wody. Mimo uzgodnienia otwarcia korytarza humanitarnego 5 marca, strona rosyjska celowo kontynuowała ostrzał, by uniemożliwić ewakuację części mieszkańców, wywiezienie rannych i uzupełnienie zapasów.
CZYTAJ: Rosyjski Su-25 zestrzelony nad Charkowem [WIDEO]
– Władze Mariupola oraz miast znajdujących się w podobnej sytuacji wykazują determinację do ratowania mieszkańców, a jednocześnie demonstrują nieustępliwą postawę wobec okupantów – podkreślają analitycy OSW.
CZYTAJ: Ukraińskie władze: ewakuacja z Mariupola znowu udaremniona przez rosyjski ostrzał
Ich zdaniem strona rosyjska podchodzi manipulacyjnie do kwestii otwarcia korytarzy humanitarnych. Zwlekanie z wyrażeniem zgody na wyjście ludności, jest dezinformacyjną próbą obciążenia odpowiedzialnością Ukraińców za świadome blokowanie ewakuacji i generowanie kolejnych strat.
??#Russian troops are shelling from „Grads” located in the middle of a densely populated village pic.twitter.com/DTZLqraPV4
— NEXTA (@nexta_tv) March 6, 2022
Wojska rosyjskie coraz brutalniej traktują ludność cywilną, co jest – twierdzą autorzy – objawem frustracji spowodowanej niemożnością złamania woli oporu społeczeństwa ukraińskiego. – Rosjanie nawet po zajęciu danej ukraińskiej miejscowości nie są w stanie skutecznie opanować sytuacji i muszą się liczyć z konsekwencjami operowania na nieprzyjaznym terytorium, ryzykując dodatkowe straty – przewidują Andrzej Wilk i Piotr Żochowski.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. serwis ikonograficzny PAP