W mediach społecznościowych pojawiły się fałszywe informacje dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców terenów przygranicznych. Rozsiewane były fake newsy dotyczące między innymi napaści i gwałtów.
Tymczasem policja nie odnotowała większej liczby interwencji, a wójtowie i burmistrzowie przygranicznych miejscowości zapewniają, że w ich okolicy jest bezpiecznie.
– Fałszywe informacje dotyczyły przede wszystkim sytuacji w dwóch powiatach hrubieszowskim i tomaszowskim – mówi rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie komisarz Andrzej Fijołek. – Rozsiewane były plotki, że miało dochodzić do gwałtów na kobietach, że uchodźcy plądrują mieszkania. Chciałbym stanowczo powiedzieć, że są to kompletne bzdury. Uchodźcy z Ukrainy to w przeważającej części kobiety z dziećmi. Wśród nich niekiedy mogą pojawiać się mężczyźni, ale głównie są to obcokrajowcy, którzy są studentami na ukraińskich uniwersytetach. Oni również uciekają przed wojną i poprzez nasz kraj próbują wrócić do swoich domów
Z falą dezinformacji postanowił walczyć burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, Wojciech Żukowski, który w mediach społecznościowych zamieścił apel do mieszkańców. – Od kilku dni krążą w mieście i powiecie nieprawdziwe informacje o zagrożeniach związanych z obecnością uchodźców w Tomaszowie Lubelskim. Chcielibyśmy dzisiaj jasno powiedzieć: takiego zagrożenia w naszym mieście nie ma. A informacje, które pojawiają się w mediach społecznościowych, są po prostu nieprawdziwe. Prosimy, żebyście nie poddawali się takim emocjom i nie przyjmowali tych plotek jako prawdziwych informacji.
– To celowa dezinformacja. Zarówno w naszej gminie, jak i sąsiednich jest bezpiecznie – podkreśla wójt gminy Susiec, Zbigniew Naklicki – W naszej gminie nie dzieje się nic niepokojącego. Funkcjonujemy normalnie. W sąsiednich gminach też nic złego się nie dzieje. Ale bardzo mocno pomagamy na granicy. Praktycznie przez cały czas w tym kierunku działamy.
CZYTAJ: Uwaga na fake newsy na temat uchodźców! Fałszywe informacje o zagrożeniu bezpieczeństwa mieszkańców
Oficer prasowy tomaszowskiej policji sierżant sztabowy Małgorzata Pawłowska apeluje o niepowielanie fałszywych informacji: – Chciałabym zaapelować o niepowielanie informacji pochodzących z niepewnych źródeł. Dementujemy wszelkie tego typu doniesienia. Na terenie powiatu nie odnotowaliśmy „zmasowanych ataków uchodźców” czy innych osób. Nie dochodzi do włamań czy gwałtów. Rozpowszechnianie tego typu informacji jest niezwykle groźne, doprowadza do paniki, chaosu i niepotrzebnego zamieszania.
Komisarz Andrzej Fijołek przypomina, że wprowadzanie dezinformacji jest częścią wojny: Niestety ta fałszywa informacja, ta dezinformacja, powoduje panikę, a ta z kolei może być bardzo zgubna w skutkach. Warto sobie uświadomić, że we współczesnym świecie dezinformacja stanowi broń i przekazując dalej takie niesprawdzone informacje, możemy stać się narzędziem w rękach ludzi, którzy świadomie takie fake newsy tworzą.
Podobne, fałszywe informacje pojawiły się w przygranicznych powiatach województwa podkarpackiego. Również tamtejsi mundurowi informują, że nie odnotowują zwiększonej liczby przestępstw w związku z sytuacją na granicy.
MaK / opr. ToMa
Fot. archiwum