Instytut Fizyki UMCS uruchomił monitoring radioaktywności i warunków atmosferycznych w Lublinie. Jego głównym zadaniem jest ostrzeganie przed niepokojąco wysokimi wzrostami natężenia promieniowania. Identyfikacja źródeł promieniowania pozwala rozpoznać obecność charakterystycznych izotopów, które powstają w rdzeniu reaktora jądrowego lub podczas wybuchu bomby jądrowej. W przypadku ich wykrycia można przypuszczać, że wzrost poziomu promieniowania jest skutkiem wypadku jądrowego.
Na dachu dziesięciopiętrowego budynku Instytutu Fizyki UMCS zainstalowane są detektory układu monitorującego wysokoenergetyczne promieniowanie. Rejestrują one promieniowanie gamma oraz promieniowanie kosmiczne.
Podczas ewolucji nasze organizmy przystosowały się do promieniowania źródeł naturalnych i nie ma ono negatywnego skutku dla zdrowia. Jednak gdy poziom promieniowania rośnie, wzrasta ryzyko zachorowania. Dzięki ostrzeżeniom można tego uniknąć, np. pozostając w domu do czasu spadku natężenia promieniowania.
Pomiary wykonywane są automatycznie i publikowane na stronie www.radioaktywnosc.umcs.pl co godzinę bez ingerencji człowieka. Aktualnie monitoring nie wykrył skażenia w powietrzu w Lublinie.
ZAlew / opr. PrzeG
Fot. archiwum