40 tysięcy opakowań suchego prowiantu i 20 tysięcy butelek wody trafi do uchodźców na granicy. Dar przekazało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w odpowiedzi na apel wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
– Spółki Skarbu Państwa przekazują zarówno pomoc finansową, jak i najpotrzebniejsze produkty – mówi wicepremier Sasin. – W ciągu kilku dni od rozpoczęcia napaści Rosji na Ukrainę pomoc ze spółek Skarbu Państwa popłynęła szerokim strumieniem do uchodźców w Polsce, ale również do osób, które zostały na Ukrainie. To przede wszystkim pomoc pieniężna. Jest ona najbardziej efektywna. Chodzi tu o wsparcie instytucji społecznych takich jak: Polski Czerwony Krzyż, SOS Wioski Dziecięce i innych organizacji wspierające uchodźców.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekazało dary dla uchodźców
Wicepremier Sasin powiedział również, że spółki Skarbu Państwa udostępniły miejsca noclegowe dla uchodźców. To inicjatywa między innymi Lubelskiego Węgla Bogdanka, Grupy Azoty Puławy, Polskiej Grupy Energetycznej oraz Polskiego Holdingu Hotelowego. Uchodźcy mogą też korzystać z bezpłatnych przejazdów kolejowych.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Obrady sztabu kryzysowego w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim
– Cierpienie, które jest udziałem Ukraińców, wszystkich nas porusza – podkreślił Sasin. Zaapelował do Polaków o to, aby nie ustawali w pomocy i podziękował osobom, które „wyciągają dłoń do naszych braci w cierpieniu”.
Wicepremier wziął również udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Poinformował, że dotąd Polska przyjęła około 450 tys. uchodźców z Ukrainy. – Dzisiaj ruch na przejściach granicznych na terenie woj. lubelskiego odbywa się w sposób niezakłócony – podał.
– Dzięki sprawności polskich służb Państwowej Straży Pożarnej, służb granicznych, policji, wojska, służb medycznych nie odnotowujemy znaczących problemów – powiedział wicepremier. Podziękował też samorządowcom, szczególnie powiatów położonych przy granicy z Ukrainą, za „ogromną mobilizację, sprawność w działaniu i za zrozumienie, że nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań”.
MaK / PAP / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski