Dzieci z Ukrainy mogą skorzystać w Lublinie z bogatej oferty bezpłatnych zajęć kulturalnych oraz sportowych. Zajęcia dla najmłodszych przygotowało między innymi Centrum Spotkania Kultur.
– Mamy kącik przeznaczony dla dzieci i rodziców – mówi Bartłomiej Smolak z CSK. – Tutaj dzieci zawsze zostają ze swoimi rodzicami, a z naszej strony zapewniamy przestrzeń i opiekę wolontariuszy. Staramy się, żeby wśród naszych wolontariuszy byli terapeuci, osoby z wykształcenie pedagogicznym. Jesteśmy czynni codziennie do godz. 9.00 – 17.00, także w weekendy.
– Dzieciom tu się bardzo podoba – mówi Halina. – Czasami nie chcą stąd iść, bawią się, grają w planszówki, malują, czytają. Uczą się od wolontariuszy polskiego, a dzieciaki ich uczą ukraińskiego.
– W ramach akcji pod nazwą „Politechnika Lubelska dla Ukrainy” realizowane są zajęcia dodatkowe – mówi dr Magdalena Michałowska, pracownik Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji Politechniki Lubelskiej. – Są to różnego rodzaju pokazy, eksperymenty, krótkie wykłady przedstawione w charakterze popularnonaukowym. Są zajęcia z robotyki, programowania maszyn. To zajęcia zarówno komputerowe jak i takie manualne, bo muszą np. składać roboty z klocków Lego. Odbywają się one codziennie. W ramach zajęć są również krótkie przerwy, jest poczęstunek. Spędzamy również aktywnie czas na dworze. Generalnie zajęcia są przeznaczone dla dzieci szkolnych.
– Dla dzieci w tym najmłodszym wieku, czyli 2-4 lat, są to zajęcia ogólnorozwojowe z elementami piłki przy aktywnym udziale rodzica – mówi Maciej Gródecki, prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Football Academy Lublin. – Dużo zabawy, dużo elementów koordynacji ruchowej, kształtowania prawidłowych wzorców ruchowych. Te zajęcia rozpoczynamy od połowy kwietnia. Natomiast w ramach samegoklubu prowadzimy zajęcia od 4 roku życia i to są już zajęcia bardziej piłkarskie. Treningi odbywają się 2-3 razy w tygodniu.
– Nasz klub przede wszystkim zajmuje się sportami walki i to jest karate kyokushin – mówi Paweł Mamiński, prezes lubelskiego klubu Mas Oyama`s Karate Kyokushinkai. – Serdecznie zapraszamy do wszystkich naszych klubów i miast, w których jest nasza organizacja. Są to zajęcia ogólnorozwojowe, czyli rozciąganie, ćwiczenie gibkości. Ale są także zajęcia specjalistyczne, samoobrona, strzelanie z łuku, elementy walki. Jeżeli ktoś na Ukrainie ćwiczył sport walki, to zapraszamy. Ale również zapraszamy te osoby, które nie ćwiczyły. Wszystkie informacje o naszym klubie można znaleźć na stronie internetowej www. karate-kyokushin.lublin.pl
– Zajęcia są dla dzieci, które chcą kontynuować proces treningowy, wyczynowy, czyli dla zawodników minimum 14 lat, którzy trenowali systematycznie. Treningi dla nich odbywają się codziennie po południu w godz. 16.00- 20.00 – mówi Sławomir Pliszka, prezes Klubu Sportowego Olimpia Lublin. – Natomiast dla tych młodszych dzieci, które umieją pływać, a początkującymi zawodnikami w wieku 9-13 lat, dla nich treningi są 3 razy w tygodniu.
– Jeżeli chodzi o dzieci, które nie miały jeszcze styczności z kajakarstwem, przygotowaliśmy zajęcia ruchowe, zabawy, gry zespołowe – mówi Krzysztof Majerski z Lubelskiego Towarzystwa Kajakowego „Fala”. – Natomiast pogoda się poprawia na tyle, że w najbliższych dniach będzie mogli również zaproponować rekreacyjne pływanie na kajaku. Jeżeli chodzi o zawodników kajakarstwa, umożliwiamy im szkolenie w różnych kategoriach wiekowych.
Dzieci mogą w Lublinie również wypożyczyć książki po ukraińsku. – Wszystko to są dary, które otrzymaliśmy z różnych organizacji ukraińskich – mówi Olga Wójtowicz, pracownik Filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Krańcowej 106 w Lublinie. – Zostały one przekazane miastu, a miasto zdecydowało, że nasza filia będzie się tym księgozbiorem opiekować. Są książki popularnonaukowe, jest dużo poezji. Ale są też powieści dla dorosłych i dla dzieci. Dziecięce i młodzieżowe książki cieszą się największym powodzeniem i są najczęściej wypożyczane. Prawie wszystkie książki, która tutaj mamy, są ukraińskich autorów. Wyjątki to legendy Lublina i Łucka. Cieszą się bardzo dużym powodzeniem, bo przy okazji czytania dzieciom można też pokazać kulturę kraju i miasto, w którym się znajdują.
Wykaz wszystkich klubów i instytucji, które oferują zajęcia dla ukraińskich dzieci można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Lublin.
LilKa / opr. AKos
Fot. archiwum