Kolejne firmy zawieszają działalność w Rosji

ikea g82f1fd51f 1920 2022 03 04 060309

Kolejne firmy ogłaszają wstrzymanie swojej działalności w Rosji, po tym, jak do politycznej presji, by zaprzestać biznesu w tym kraju, dołączyły sankcje gospodarcze i ograniczenia w dostawach – podaje Reuters.

CZYTAJ: Ford zawiesza działalność w Rosji ze skutkiem natychmiastowym

W czwartek (03.03) Ikea ogłosiła, że tymczasowo zamknie sklepy w Rosji i na Białorusi, wskazując na poważne zakłócenia w łańcuchach dostaw i pogorszenie warunków handlowych.

CZYTAJ: Polskie sklepy wycofują rosyjskie i białoruskie produkty ze swojej oferty

Również hiszpańska marka odzieżowa Mango oznajmiła, że czasowo zamyka swoje sklepy, a także sprzedaż online w Rosji. O wstrzymaniu sprzedaży do Rosji poinformował też brytyjski producent napojów alkoholowych Diageo, który ma w portfolio m.in. markę Smirnoff.

CZYTAJ: Amerykańscy giganci technologiczni blokują rosyjskie media państwowe

Google oznajmił w czwartek, że wstrzymał sprzedaż w Rosji reklam online, dotyczy to wyszukiwania w przeglądarce, serwisu YouTube i zewnętrznych partnerów. Na podobny krok zdecydowały się wcześniej Twitter i Snap.

Accenture, firma z branży doradztwa finansowego, oświadczyła, że przerywa działalność w Rosji, gdzie zatrudnia 2 300 pracowników.

Intel i Cisco powiedziały, że wstrzymały sprzedaż w Rosji. Podobnie Apple, który oświadczył, że zawiesił sprzedaż iPhone’ów i innych produktów do tego kraju.

W związku z brakami części coraz więcej producentów samochodowych wstrzymuje produkcję w swoich fabrykach w Rosji, łącznie z Avtovaz, największą rosyjska firmą z tego sektora, kontrolowaną przez francuskie Renault.

Nissan przekazał w czwartek, że zawiesza sprzedaż samochodów do Rosji, a japońska Toyota – że od piątku (04.03) zatrzymuje produkcję w swojej rosyjskiej fabryce i bezterminowo przestaje eksportować pojazdy do tego kraju. Również kanadyjski dostawca motoryzacyjny Magna powiedział, że przerywa pracę sześciu zakładów w Rosji.

Brazylijski producent samolotów Embraer, a wcześniej także Airbus i Boeing przerwały dostawy części do rosyjskich samolotów.

Światowi potentaci żeglugi kontenerowej, MSC i Maersk, zawiesiły wysyłki kontenerów do i z Rosji.

PAP / RL / opr. AKos

Fot. pixabay.com

Exit mobile version