Adwokaci z Lublina zapewniają pomoc prawną uchodźcom z Ukrainy. – Trzeba edukować i samych Ukraińców, i osoby, które ich przyjmują – przekonuje rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie, mecenas Maciej Chorągiewicz w rozmowie z Filipem Karmanem.
Polscy adwokaci są od początku obecni we wszystkich punktach recepcyjnych na polsko-ukraińskiej granicy, spiesząc z pomocą uchodźcom. Z jakimi problemami najczęściej przychodzą do nich Ukraińcy? – Są to przede wszystkim kwestie związane z legalizacją pobytu. Drugą sprawą jest wynajęcie mieszkań: na jakiej podstawie prawnej ktoś ma korzystać z czyjegoś mieszkania, czy będzie to umowa najmu, czy umowy użyczenia, czy w rachubę wchodzi odpłatność – wymienia mecenas.
– Często są również poruszane kwestie związane z opieką nad dziećmi. Bo zdarzały się przecież sytuacje, że do Polski wjeżdżały dzieci bez opiekunów prawnych. Jest lista adwokatów, którzy są kuratorami dla takich nieletnich osób. Sądy ustalają tzw. pieczę zastępczą. Jeśli dziecko wjeżdża z wujkiem, babcią czy znajomym rodziców, taka procedura jest też przewidziana, czyli sądy ustalają pieczę zastępczą. Sprawuje ją krewny, z którym dziecko przyjechało. Ale to sądy wydają odpowiednie orzeczenia w tym zakresie i my jako adwokaci w takich postępowaniach bierzemy udział – dodaje nasz gość.
Polski rząd przyjął w poniedziałek projekt specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku rosyjską inwazją. Ukraińcy będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Projektem zajmuje się Sejm na dzisiejszym posiedzeniu.
Adwokaci z Lublina cały czas oferują darmową pomoc prawną dla obywateli Ukrainy. Lista kancelarii, które zaangażowały się w akcję, poniżej.
FiKar / opr. ToMa
Fot. archiwum