Personel ze szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie rozpoczął szkolenia z wykorzystaniem robota operacyjnego da Vinci. Placówka będzie pierwszą w regionie, w której jeszcze w tym roku wykonane zostaną operacje z użyciem urządzenia.
3-miesieczne szkolenie wspólnie przejdą chirurdzy, anestezjolodzy, personel pielęgniarski i pomocniczy. Oprócz treningów na symulatorach zaplanowano też m.in. zabiegi wykonywane przy wsparciu tzw. proktorów czyli certyfikowanych lekarzy szkoleniowych.
CZYTAJ: Niespotykana dotąd precyzja operacji. Innowacyjny robot trafi do szpitala przy al. Kraśnickiej
– Proces edukacji jest ujednolicony przez producenta na całym świecie. Lubelscy chirurdzy będą takimi samymi specjalistami w chirurgii robotycznej, jak lekarze w Nowym Jorku – mówi dr Małgorzata Piasecka, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.
Zakupiony w lutym robot to najnowszy model czwartej generacji. Ma on system dziesięciokrotnego powiększenia obrazu, który jest trójwymiarowy. Narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez ośmiomilimetrowe otwory. Pozwala to na większą precyzję operacji i szybsze gojenie ran.
System robotyczny da Vinci został zakupiony z budżetu województwa lubelskiego. Całkowity koszt to 14 mln 950 tys. zł.
PaSe / opr. PrzeG
Fot. archiwum