Lubelskie: najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w części województwa

the forest fell g3d9990b60 1920 2022 03 24 061239 2022 03 25 122218

Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje w lasach w południowo – środkowej części województwa lubelskiego. W pozostałej części regionu leśnicy oceniają zagrożenie jako średnie.

– Wilgotność ściółki utrzymuje się w okolicach 14 -16 procent – mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Ewa Pożarowszczyk. – Wynika to z faktu, że nie mieliśmy ostatnio opadów deszczu, więc ta ściółka nie jest odpowiednio nawodniona. Każdy, kto odwiedza lasy, powinien kierować się trzema zasadami: rozsądkiem, rozwagą i odpowiedzialnością. Nie rozpalać ognia w miejscu do tego nieprzeznaczonym, nie wyrzucać niedopałków papierosów i oczywiście nie wjeżdżać samochodem do lasu, bo każda iskra to potencjalna sytuacja do rozniecenia pożaru – dodaje Ewa Pożarowszczyk.

CZYTAJ: „Sucho jak pieprz”. Lubelskie lasy o krok od pożaru

W ubiegłym roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie doszło do 35 pożarów, w którym zniszczeniu uległo ponad 41 ha lasów. 

W tym kontekście szczególnie niebezpieczne jest wypalanie traw. Blisko 1000 krotnie, od początku marca, strażacy wyjeżdżali do takich pożarów w województwie lubelskim. W zdarzeniach tych jedna osoba zginęła, a sześć zostało poparzonych.

– Czasem wystarczy moment, aby doszło do niekontrolowanego pożaru – mówi rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie st. asp. Tomasz Stachyra. – Wystarczy silniejszy powiew wiatru i ten ogień może się przenieść na wysuszoną roślinność na rozległe obszary. Do takich zdarzeń angażowana jest naprawdę znaczna liczba sił i środków strażaków, którzy często, ze względu na utrudnione warunki terenowe, muszą pieszo docierać do tych ognisk pożaru. To zabiera mnóstwo sił i energii strażaków, którzy mogliby być potrzebni przy innych zdarzeniach, gdzie ta pomoc powinna być jak najszybsza – dodaje Tomasz Stachyra.

Od początku roku w całej Polsce strażacy odnotowali ponad 20 tysięcy pożarów traw, łąk i nieużytków. W pożarach tych zginęło 8 osób, a 62 zostały ranne. 

MaTo / opr. PrzeG

Fot. pixabay.com

Exit mobile version