Lublin upamiętni ofiary akcji Reinhardt. Mija 80 lat od tragicznych wydarzeń

img 20220315 152230 2022 03 15 160918 scaled 2022 03 16 071624

Mija 80. rocznica Akcji Reinhardt. Główne uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia odbędą się dziś (16.03) w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

– Akcja Reinhardt rozpoczęła się w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku. Wówczas miał miejsce pierwszy transport około 1600 żydów z lubelskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu – mówi dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Robert Derewenda. – Przyjmujemy, że na konferencji w Wannsee na początku 1942 roku podęto decyzję o ostatecznym rozwiązaniu, czyli o wymordowaniu ludności żydowskiej, ale rozpoczęto ten plan własnie od ludności żydowskiej na terenie Generalnego Gubernatorstwa. To chociażby Hans Frank, generalny gubernator, naciskał na to, żeby zacząć włąśnie od tych żydów. To był plan, plan Niemców – najpierw obrabowali żydów, najpierw ich piętnowali, potem zabrali im ich majątki, p[otem skoncentrowali ich w gettach, a potem uznali, że czas ich po prostu zamordować pozbawiwszy ich wszystkiego, co można było im wcześniej fizycznie zabrać.

Do listopada 1943 roku Niemcy wymordowali około dwóch milionów Żydów. 

CZYTAJ: „To ostrzeżenie dla nas współczesnych”. W Bełżcu upamiętniono ofiary Akcji Reinhardt [ZDJĘCIA]

Dzisiejsze obchody rozpoczną się o godzinie 11.00 w Centrum Spotkania Kultur od wykładu na temat społeczności żydowskiej na Lubelszczyźnie. Prelekcje poprowadzi Joseph Dakar – były przewodniczący Stowarzyszenia Żydów Lubelskich w Izraelu.  W programie znalazła się także prezentacja o akcji Reinhardt. Następnie głos zabiorą rodziny ocalałych z zagłady. Zaplanowano także prezentację reportażu TVP Lublin „Miejsca- Zagłada – Pamięć” oraz uroczysty koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej.

W programie dzisiejszych uroczystości znalazły się wykłady i prezentacje. Głos zabiorą także potomkowie ofiar zagłady. Początek o 11.00. Z kolei o godzinie 18.30 ruszy marsz z lampionami szlakiem pamięci „Droga na Umschlagplatz” z alei Tysiąclecia na ulicę Zimną. O godzinie 20.00 uczestnicy uroczystości złożą wieńce przy tablicy pamiątkowej na dawnej rampie.

ZAlew / opr. GRa

Na zdj. obóz zagłady w Bełżcu, fot. Iwona Burdzanowska 

Exit mobile version