Lublin: w szkołach będą pracować ukraińscy pedagodzy

kra 1168 2022 03 29 212912

W Lublinie rozpoczyna się program „Cash for Work”. W lubelskich szkołach będą pracować pedagodzy z Ukrainy. Lublin jest pierwszym miastem w Polsce realizującym tego typu projekt we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej.

47 pedagogów z Ukrainy będzie od jutra (30.03) pracować w lubelskich szkołach w charakterze asystentów. Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które uruchomiło program interwencyjnego zatrudniania uchodźców.

CZYTAJ: Briefing prasowy prezydenta Krzysztofa Żuka na temat współpracy Miasta Lublin z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej

– Wsparcie pedagogów z Ukrainy jest niezwykle istotne, bo do tej pory pomoc psychologiczną młodym Ukraińcom zapewniali głównie wolontariusze – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. – Oni muszą przejąć na siebie taką współodpowiedzialność za młodych Ukraińców i budowanie współpracy z młodymi Polakami. Ważne jest, że mają kogoś, kto mówi do nich po ukraińsku, kto to rozumie, bo też uciekał przed wojną. 

Opieką asystenta z Ukrainy objęto 39 lubelskich szkół. Asystenci będą pracować przez 6 godzin dziennie przez 3 miesiące. Mają być wsparciem dla uczniów, rodziców i polskich nauczycieli.

– To wielkie wyzwanie, ale jestem ogromnie wdzięczna – mówi jedna z nauczycielek, Inna Kasprowicz. – Chcę bardzo podziękować dyrektorom szkół. Dotychczas prawie 1600 naszych dzieci przyjęto do szkół w Lublinie. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że dzięki wam nasze dzieci mogą się uczyć, a my nauczyciele możemy pracować.

Program zatrudniania uchodźców nie będzie finansowany z budżetu miasta. Środki zapewnia amerykańska organizacja CARE. Projekt koordynuje Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

W środę (30.03) pracę podejmie 47 pedagogów z Ukrainy. Ich zadaniem będzie wsparcie uczniów, nauczycieli i rodziców w integracji. Opieką asystenta z Ukrainy objęto 39 lubelskich szkół – 31 szkół podstawowych i 8 ponadpodstawowych. W zależności od liczby dzieci z Ukrainy uczących się w danej szkole, placówce przydzielono jednego lub dwóch asystentów. Asystenci będą pracować przez 3 miesiące po 6 godzin dziennie. Będą pomagać uczniom z Ukrainy w odrabianiu prac domowych, wspierać ich w pokonywaniu trudności adaptacyjnych oraz podejmowaniu działań zmierzających do ich integracji.

Do tej pory przedszkola i szkoły w Lublinie przyjęły 1 538 wychowanków i uczniów z Ukrainy.

PaSe / FiKar / opr. AKos

Fot. Krzysztof Radzki

 

Exit mobile version