Lublin: wojewoda przekazał czytniki. Uchodźcy szybciej dostaną PESEL

20220316 083936 2022 03 16 181146 scaled 2022 03 23 204531

Wojewoda lubelski przekazał czytniki linii papilarnych samorządom z regionu. Proces nadawania numerów PESEL obywatelom Ukrainy ma przebiegać dzięki temu sprawniej.

CZYTAJ: Lublin: punkt recepcyjny w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim działa całą dobę

Od ubiegłego tygodnia w samym Lublinie ponad 1400 Ukraińców otrzymało numery PESEL. Zainteresowanie uchodźców było i jest ogromne. Duże kolejki przed Biurami Obsługi Mieszkańców było spowodowane w głównej mierze niewystarczającą liczbą czytników linii papilarnych. Teraz ma się to zmienić. Bo dzisiaj wojewoda lubelski jako reprezentant rządu w terenie przekazał czytniki kilku samorządom z regionu.

– W pierwszej kolejności te urządzenia otrzymały duże miasta. W przypadku naszego województwa dotyczy to Lublina, który otrzymał 30 takich zestawów, w tym 3 zestawy mobilne. Pozwoli to w najbliższym czasie rozładować kolejki i przyśpieszyć proces rejestracji – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Dyrektor Biura Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin, Monika Artymiak zapewnia, że nowe czytniki zostaną zainstalowane m.in. w Biurach Obsługi Mieszkańców, ale tylko tych zajmujących się wydawaniem PESEL-i, to przede wszystkim punkty przy Wieniawskiej i Filaretów. Dzięki rządowej dostawie czytników, w Lublinie ma powstać drugi punkt obsługi obywateli Ukrainy. Pierwszy od ubiegłego tygodnia funkcjonuje przy ul. Zemborzyckiej 88. – Planujemy, że powstanie w lokalizacji na ul. Lwowskiej. Chcemy tam utworzyć 10 stanowisk, gdzie będą nadawane numery PESEL i profile zaufane. Będą tam jeszcze stanowiska Miejskiego Urzędu Pracy oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Będzie również możliwość, żeby te osoby założyły sobie polski adres mailowy – wyjaśnia Monika Artymiak.

Wydawanie numeru PESEL sprawnie przebiega także w Zamościu. Prezydent miasta, Andrzej Wnuk przyznaje, że bardzo pomogłyby dwie stacje skanera, o które wnioskował do wojewody: – Dwie działają. Do tej pory wydaliśmy chyba 105 numerów PESEL. Biorąc pod uwagę możliwości zarówno sprzętowe, jak i kadrowe idzie to bardzo dobrze.

Wojewoda Lech Sprawka poinformował dzisiaj, że liczba Ukraińców przekraczających granicę w województwie lubelskim regularnie spada. Kolejki przed urzędami miast i gmin powinny się sukcesywnie zmniejszać. – Od 24 lutego przekroczyło granice na terenie województwa lubelskiego 1 031 952 osoby, w czasie ostatniej doby 13 528. Jest to znacznie mniejsza liczba niż około dwa tygodnie temu, kiedy mieliśmy szczyt. Dziennie granicę wtedy przekraczało ponad 70 tys. uchodźców.

Władze Lublina szacują, że na terenie miasta może przebywać nawet 30 tys. uchodźców.

Ukraińcy, którzy chcą w Lublinie wyrobić numer PESEL muszą wpisać się na specjalne listy dostępne w Biurach Obsługi Mieszkańców. Pierwsze wolne terminy są dostępne pod koniec kwietnia. W nagłych przypadkach urzędnicy przyjmują też Ukraińców bez wcześniejszej rejestracji.

FiKar / opr. AKos

Fot. archiwum

Exit mobile version