Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych trwają w Lublinie.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
CZYTAJ: Lublin: obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Stawiali opór sowieckiej agresji i władzom komunistycznym. Ulicami miasta przeszedł marsz ich pamięci. Manifestujący wyruszyli z placu Litewskiego i przeszli do pomnika „Zaporczyków”.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na placu Zamkowym w Lublinie
ZOBACZ ZDJĘCIA: Złożenie wieńców pod pomnikiem WiN
– To święto ustanowione z inicjatywy naszego związku – mówi prezes zarządu głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Karol Wołek. – Upamiętniamy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy nie złożyli broni i po zakończeniu II wojny światowej nadal walczyli o niepodległość Polski, o to, żebyśmy mogli dzisiaj żyć w wolnym i demokratycznym państwie. Świadomość narodowa, poczucie patriotyzmu, kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych za pomocą m.in. Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa i obronności. Jeśli będziemy zjednoczeni, będziemy w stanie obronić się przed silniejszym agresorem, co dzisiejsze czasy pokazują nam dobitnie.
Według szacunków, na Lubelszczyźnie zginęło lub zostało zamordowanych ponad tysiąc żołnierzy podziemia niepodległościowego. Na ziemiach lubelskich działalność podziemia niepodległościowego trwała najdłużej – do roku 1963. Wtedy został zamordowany Józef Franczak ps. Lalek.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Koncert patriotyczny w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie
ZOBACZ ZDJĘCIA: Fasada Centrum Spotkania Kultur w barwach narodowych
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych fasada Centrum Spotkania Kultur w Lublinie będzie dziś (01.03) podświetlona w barwach narodowych w godzinach od 20:00 do 22:00.
RyK / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki