Przygotowywany jest most powietrzny z wykorzystaniem niemieckich samolotów i polskich lotnisk dla uchodźców z Ukrainy, którzy chcą dotrzeć do konkretnych państw – przekazał dziś (23.03) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Szef resortu infrastruktury na antenie TVP Info poinformował, że wczoraj rozmawiał na ten temat z ministrem transportu Niemiec.
Według ministra cała Unia Europejska musi dołączyć do „sztafety”, która pozwoli uchodźcom przejazd do państwa docelowego. „Nie każdy uchodźca chce zostać w Polsce. Każde państwo UE powinno nieść na sobie ciężar pomocy Ukrainie – to nie tylko Polska, to nie tylko kraje ościenne, ale to cała Europa” – zaznaczył.
CZYTAJ: Granica: niewielki wzrost liczby uchodźców
Tymczasem do sprawiedliwego rozdzielenia uchodźców wojennych z Ukrainy pomiędzy kraje unijne oraz odciążenia Polski i RFN wezwała minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser. „Ta sprawa ma teraz absolutny priorytet” – podkreśliła polityk w wypowiedzi dla portalu grupy medialnej Redaktionsnetzwerk Deutschland.
Domagamy się tego wspólnie z Francją i Polską, a w środę odbędą się kolejne konsultacje z komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylvą Johansson – powiedziała Faeser. „To prawda, że we wszystkich krajach UE panuje solidarność w przyjmowaniu uchodźców. Ale porozumienie (w sprawie rozdzielenia uchodźców) musiałoby być wdrożone wspólnie przez wszystkich” – podkreśliła.
Zapowiedziała również, że w czwartek będzie rozmawiać na spotkaniu przedstawicieli państw G7 o tym, jak uchodźcy mogą znaleźć ochronę również w krajach spoza UE, takich jak Kanada, USA i Japonia.
Według danych ONZ od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę z kraju tego uciekło za granice ponad 3,5 mln osób. UE spodziewa się, że liczba uchodźców może wzrosnąć nawet do 8-10 mln.
PAP / opr. GRa
Fot. archiwum