W środę (16.03) rusza rejestracja uchodźców z Ukrainy w polskich urzędach, a stworzony do tego system został już pomyślnie przetestowany – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker. Zgodnie z ustawą o pomocy uchodźcom, obywatele Ukrainy dostaną numer PESEL i prawo do opieki ze strony państwa. Zajmą się tym samorządy, które otrzymają wsparcie rządu w postaci finansowania, sprzętu i kadr.
CZYTAJ: Wiceszef MSWiA: Tam, gdzie będzie potrzeba wsparcia, skierujemy kadrę administracji centralnej
Wiceminister Paweł Szefernaker powtórzył również apel ambasadora Ukrainy Andrija Deszczy, aby nie wszyscy uchodźcy udawali się do urzędu pierwszego dnia rejestracji.
– Bez względu na to, kiedy Ukraińcy udadzą się do urzędu, ochronę prawną zagwarantowaną mają od dnia przybycia do Polski. Od dnia przekroczenia granicy bez względu na to kiedy ten wniosek o PESEL złożą. Myślę, że warto dodać, że ten złożony wniosek o nadanie PESEL nie blokuje później możliwości wyjazdu na zachód ani także kwestii związanych z powrotem na Ukrainę. Bardzo często oto pytają Ukraińcy.
Rząd rozesłał do samorządów 750 tysięcy ulotek informacyjnych w języku ukraińskim, a odpowiedzi na wszelkie wątpliwości uchodźcy znajdą też na stronach rządowych.
MSWiA informuje również, że trwają rozmowy z innymi krajami Unii Europejskiej nad organizacją większej liczby transportów dla uchodźców, którzy chcą wyjechać dalej na zachód.
IAR / RL / opr. AKos
Fot. PAP/Albert Zawada