Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Obchody w Lubelskiem

dzien 2022 03 24 071137

Dziś (24.03) Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Obchody zaplanowano m.in. w Lublinie i Hrubieszowie.

Lublin

W archikatedrze lubelskiej o godzinie 9.00 rozpocznie się msza święta w intencji Polaków, którzy pomagali, ukrywali i ratowali Żydów w okresie okupacji niemieckiej.

Godzinę później na krużganku przy Archiwum Państwowym w Lublinie otwarta zostanie wystawa  „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”. Ekspozycja została przygotowana przez lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Ostatnią częścią obchodów będzie złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej postać błogosławionej siostry Marty Wołowskiej. Marta Wołowska pochodziła z Lublina. Była przełożoną domu zakonnego Niepokalanek w Słonimie. Została rozstrzelana 18 grudnia 1942 roku przez gestapo za ukrywanie i opiekę na Żydami w podległym jej klasztorze. Pamiątkowa tablica znajduje się na kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 62, gdzie błogosławiona spędziła młodość. 

Hrubieszów

Również w Hrubieszowie odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Zaplanowano konferencję popularnonaukową „Dom ocalenia – siostry służebniczki z Turkowic na ratunek dzieciom żydowskim”.

Doktor Alicja Gontarek z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie opowie o sytuacji dzieci żydowskich w warszawskim getcie w latach 1940-1943. Doktor Janusz Kłapeć, również z IPN w Lublinie, przedstawi wybrane sylwetki Sprawiedliwych z Lubelszczyzny. Z kolei ksiądz Rafał Łukiewicz opowie o okupacyjnych wydarzeniach w Turkowicach.

Po sesji zaplanowano spotkanie promujące publikację „Dom Ocalenia”. Początek wydarzenia w Hrubieszowskim Centrum Kultury o godzinie 13.00.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony w 2017 roku jako wyraz hołdu dla tych, którzy z narażeniem życia pomagali osobom narodowości żydowskiej. Data 24 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1944 roku niemieccy żandarmi rozstrzelali rodzinę Ulmów z Markowej na Podkarpaciu – ciężarną Wiktorię, Józefa, ich 6 dzieci oraz 8 ukrywanych przez nich Żydów.

Dęblin

23 dęblińskie rodziny pomagające Żydom w czasach Holocaustu zostały upamiętnione. Przy cmentarzu wojennym na ulicy Balonna w Dęblinie stanął pomnik, który dziś (24.03) zostanie oficjalnie odsłonięty. Powstała też specjalna aleja poświęcona mieszkańcom Dęblina, którzy w różny sposób pomagali Żydom.

Aleję na drodze dojazdowej do cmentarza wojennego tworzą posadzone lipy. Przy 23 drzewkach znajdują się tabliczki z nazwiskami rodzin, które wspierały Żydów w czasie Holocaustu. Podczas dzisiejszej uroczystości zostaną przedstawione losy dęblińskich Żydów. Będzie także mowa o książce „Dęblińscy Sprawiedliwi”, która dotyczy tej tematyki. O właściwą oprawę tego wydarzenia zadba Chór Dziecięcy „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin”. Początek uroczystości o 13.00.

MaK / ŁuG / opr. AKos

Fot. archiwum

Exit mobile version