Niektórzy jechali do Polski pod ostrzałem. Markuszów pomaga uchodźcom

275111145 491812012456959 5835439521368876594 n 2022 03 07 145944

Pod ostrzałem jechali do Polski uchodźcy z obwodu mikołajowskiego nad Morzem Czarnym na Ukrainie. Młodzi ludzie bronią miasta, więc za kierownicą siadają osoby, które są na emeryturze.

– Jestem seniorem i już nie pracuje, ale cała młodzież broni miasta i musiałem jechać – mówi jeden z kierowców.  

Uchodźcy z obwodu mikołajowskiego rano przekroczyli granicę, a w południe zatrzymali się w MOP Markuszów przy krajowej „siedemnastce”. To miejsce, gdzie  dostają ciepły posiłek czy podstawowe lekarstwa.  Autokarem przyjechały matki z dziećmi, które nie mają w Polsce rodzin ani znajomych.

– Takich podróżnych jest coraz więcej – mówi wójt Markuszowa, Leszek Łuczywek. Codziennie kilka tysięcy osób.

Pomoc, którą oferujemy zapowiada się na długofalową – dodaje wójt Markuszowa. – Potrzebujemy wolontariuszy. Przez pierwszy tydzień byliśmy wszyscy mocno „nakręceni” natomiast teraz ta stała grupa jest już trochę zmęczona. Ponawiamy prośby o zgłaszanie się wolontariuszy, szczególnie jeśli chodzi o godziny nocne, bowiem od poprzedniej niedzieli ósmy dzień pracujemy tutaj non stop.

Potrzebne są także produkty spożywcze czy krople do nosa dla dzieci.  Na Facebooku powstała grupa PUŁAWY – MOP Markuszów Pomoc Uchodźcom z Ukrainy. Ważne aktualne informacje można również znaleźć na Facebooku Gmina Markuszów.

Numery telefonów gdzie można zgłaszać chęć pomocy oraz lista potrzebnych rzeczy poniżej. 

MaG / opr. ToMa

Fot. Gmina Markuszów Facebook

1. Wolontariusze chętni do punktu obsługującego uchodźców na MOP Markuszów. tel. 531841898.

2. Potrzeba także osób ze znajomością języka ukraińskiego.

3. Kontakt do koordynatora w sprawie zup (prosimy ustalać: kto, ile i na kiedy przywozi) tel. 662607595.

3.Najważniejszą potrzebą jest żywność, napoje, środki higieniczne i leki w liczbach zabezpieczających podróż na kilka kolejnych godzin.

Potrzebne są: kawa, herbata, cukier, mleko, woda mineralna (na razie mamy spory zapas) soczki i musy w tubkach dla dzieci, mleko i słoiczki dla niemowląt, kubeczki termiczne, miseczki termiczne na zupę, łyżki, mieszadełka, woreczki małe i reklamówki, kanapki, słodycze dla dzieci, słodkie przekąski, owoce (głównie jabłka, banany), ciepła zupa, podstawowa chemia dla dorosłych (szczoteczki do zębów, pasty, podpaski.), chemia dla dzieci (kremy, chusteczki nawilżane, pampersy.), zabawki,  leki (głównie od przeziębienia).

Exit mobile version