Już 15 tys. osób szukających schronienia przed wojną dotarło do Chełma koleją. Na dworcu PKP uchodźcy są rejestrowani w działającym tam punkcie rejestracyjnym. Następnie część z nich jest transportowana do miejsc bezpośredniego kwaterunku. Ci, którzy chcą odpocząć i skorzystać z transportu, innego niż kolejowy trafiają na Miejską Halę Sportową przy ul. Granicznej, gdzie oprócz punktu recepcyjnego znajdują się też miejsca noclegowe. Z tej formy wsparcia, obejmującej również wyżywienie, skorzystało niemal 2 tysiące osób.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Punkt recepcyjny w chełmskim Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji
Miasto współpracuje również bezpośrednio z PKP Intercity. Dzięki temu z Chełma wyjeżdżają pociągi, które transportują uchodźców z Ukrainy w głąb kraju.
Powstanie punkt dla uchodźców z Ukrainy
W hali po Tesco w Chełmie powstanie punkt dla uchodźców z Ukrainy. W tym miejscu docelowo będzie potrzebnych nawet 800 wolontariuszy. Miasto apeluje do mieszkańców o pomoc.
– Punkt docelowo pomieści nawet 2 tys. osób – mówi rzecznik prasowy prezydenta miasta, Damian Zieliński. – Potrzebujemy każdych rąk do pracy, które nas wspomogą w organizacji, a dalej w funkcjonowaniu tego punktu. Wszystkich wolontariuszy zapraszamy do zgłaszania się poprzez specjalny formularz, który znajduje się na miejskiej stronie internetowej w zakładce „Chełm z Ukrainą”. Po rejestracji, z każdą osobą skontaktują się przedstawiciele naszego sztabu, ponieważ wypełniony formularz trafia już bezpośrednio do osób zaangażowanych w organizację zarówno tego punktu, jak i całej pomocy dla uchodźców z Ukrainy – dopowiada.
W budynku Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej utworzona została baza magazynowo-logistyczna, gdzie przyjmowane są duże transporty dostaw, wysyłanych do Ukrainy. W mieście funkcjonuje również punkt magazynowy przy ul. Piotra Skargi 11, gdzie gromadzona jest bieżąca pomoc dla przebywających w Chełmie uchodźców.
CZYTAJ: „Są pełne ręce roboty”. Na dworcu PKS w Lublinie prężnie działa punkt pomocy uchodźcom [ZDJĘCIA]
Zwolnienie z opłat za wodę i ścieki
Zwolnienie z opłat za wodę i ścieki – tak Chełm wspiera mieszkańców, którzy przyjęli do swoich domów uciekających przed wojną Ukraińców.
– Bon komunalny realizowany jest przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – mówi Damian Zieliński. – Zakres bonu komunalnego obejmuje mieszkańców Chełma udostępniających nieodpłatnie lokal, zlokalizowany w granicach administracyjnych miasta, a także podmioty prowadzące działalność gospodarczą na terenie Chełma, oferujące usługi hotelarsko-noclegowe, które udostępniły nieodpłatnie swoje lokale uchodźcom z Ukrainy. Wszystkie szczegółowe informacje na temat realizacji, regulamin bonu, a także wniosek, który należy złożyć w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie, dostępne są na stronach spółki miejskiej i miasta Chełm – dodaje.
Warunkiem skorzystania ze wsparcia jest złożenie odpowiedniego wniosku w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Wołyńskiej 57.
RyK / opr. LysA
Fot. Piotr Michalski