Osadzeni z zamojskiego zakładu karnego będą pracować w lasach. Podpisano porozumienie

275474062 995991014655836 4110953225412337420 n 2022 03 12 152130

Więźniowie będą sprzątać i sadzić lasy, dbać o pomnik pamięci narodowej oraz edukować się z ekologii. Zakład Karny w Zamościu rozpoczął współpracę z Nadleśnictwami Biłgoraj i Zwierzyniec.

– Więźniowie będą pracować odpłatnie, ale również nieodpłatnie w ramach programów readaptacji i resocjalizacji – mówi wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. – To jest bardzo ważne, żeby osoby osadzone pracowały, żeby starały się również funkcjonować w systemie penitencjarnym w sposób w miarę zbliżony do normalnego życia. Praca jest przecież bardzo ważnym tego elementem. Dzięki temu, po pierwsze, mogą realizować swoje zobowiązania, na przykład alimentacyjne, odszkodowawcze czy zadośćuczynienia, ale również – a może przede wszystkim – nie tracić normalnych przyzwyczajeń, które osadzeni w zakładzie karnym bardzo łatwo mogą stracić. Nabywają też różne nowe umiejętności, pracując w ramach programu pracy dla więźniów.

– Więźniowie będą wykonywać prace niespecjalistyczne – wyjaśnia zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj Mariusz Szabat. – Będziemy starali się zajmować drobniejszymi pracami. Duże znaczenie będzie miało odnowienie lasu, czyli sadzenie nowego lasu. Na przełomie marca i kwietnia te prace zostaną rozpoczęte. Widzimy w tym duży potencjał.

– Skazani będą sprzątać las po zimie, ale również będziemy starali się edukować ich pod kątem ekologii i historii – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec Lucjan Bednarz. – Na terenie Roztocza, naszych lasów, jest dużo miejsc pamięci narodowej. Mamy dużo grobów z powstania styczniowego i II wojny światowej. Będziemy chcieli edukować też pod kątem patriotyzmu. Trzeba dbać o te groby.

Porozumienie o współpracy z lasami dotychczas podpisało siedem z dziesięciu jednostek penitencjarnych w województwie lubelskim. Jeszcze dziś porozumienie o współpracy z Nadleśnictwami Włodawa i Parczew podpisze Zakład Karny we Włodawie.

W całym lubelskim okręgu pracuje ponad 2 tys. więźniów. Ponad 800 osób pracuje na zewnątrz zakładów karnych. Osadzeni zatrudnieni są w różnych instytucjach np. w piekarniach, fabryce łożysk tocznych, PKP, zakładach meblarskich.

AP / opr. WM

Fot. AP

 

Exit mobile version