– Wojna nie jest metodą rozwiązywania problemów – zaznaczyli polscy biskupi po 391. Zebraniu Plenarnym KEP. Wezwali odpowiedzialnych za agresję przeciwko państwu i narodowi ukraińskiemu do jak najszybszego wstrzymania działań wojennych.
– Głęboko poruszeni tragedią wojny, zdecydowanie potępiamy ataki skierowane przeciwko ludności cywilnej, powodujące ogrom ofiar, zwłaszcza wśród kobiet i dzieci – napisali w oświadczeniu członkowie Konferencji Episkopatu Polski.
Tocząca się w Ukrainie wojna i wywołany przez nią kryzys humanitarny były głównym tematem obrad 391. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 14-15 marca w Warszawie.
– Jesteśmy świadkami ogromnej mobilizacji Polaków, zwłaszcza na poziomie lokalnym. Prowadzone są liczne zbiórki pieniężne mające wesprzeć przyjeżdżających do Polski uchodźców, zbierane są dary wysyłane do pogrążonej w wojnie Ukrainy. Wielu uciekających znalazło schronienie w polskich rodzinach, w ośrodkach diecezjalnych i parafialnych, żeńskich i męskich wspólnotach zakonnych. Za to wielkie dobro i spontaniczną pomoc biskupi wyrażają wszystkim, którzy je okazali, wielką wdzięczność. Kierują szczególne podziękowanie do wszystkich wolontariuszy – wskazano w komunikacie KEP wydanym we wtorek.
Zwrócono w nim uwagę na konieczność zorganizowanej, długofalowej pomocy, obejmującej przyjęcie, ochronę, promocję i integrację tym, którzy zdecydują się na pozostanie w Polsce.
– Szczególną rolę mają tu do spełnienia władze państwowe, samorządy i organizacje pozarządowe – wskazali biskupi.
KEP wyraziła także poparcie dla słów przewodniczącego Episkopatu abp Stanisława Gądeckiego, wystosowanych do prawosławnego Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi Cyryla. Abp Gądecki poprosił w nich, by ten zaapelował do prezydenta Rosji o zaprzestanie wojny z narodem ukraińskim.
Biskupi wezwali „odpowiedzialnych za wybuch agresji przeciwko państwu i narodowi ukraińskiemu do jak najszybszego wstrzymania działań wojennych i podjęcia wysiłków zmierzających do zawarcia sprawiedliwego pokoju”.
– Równocześnie wzywamy wszystkie osoby wierzące do żarliwej modlitwy zanoszonej w intencji pokoju w Ukrainie, połączonej, o ile to możliwe, z postem – czytamy w oświadczeniu.
Podziękowali również wszystkim, zwłaszcza Caritas Polska i Caritas diecezjalnym, którzy „w naszym kraju, od samego początku nieśli i nadal niosą ofiarną i bezinteresowną pomoc naszym siostrom i braciom pozostającym w Ukrainie i przybywającym do Polski, szukającym u nas schronienia przed koszmarem wojny”.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/Rafał Guz