Premier o misji pokojowej w Ukrainie: Kolejne kraje członkowskie wyraziły swoją aprobatę

net 22325564 2022 03 25 204652

Kolejne kraje członkowskie wyraziły swoją aprobatę dla misji pokojowej w Ukrainie, jednak oczekują też pewnego wsparcia i wspólnego głosu ze strony NATO. My też podkreślamy, że to powinna być misja NATO-wska – powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu na konferencji prasowej po zakończonym dwudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej pytany był o to, z jakim odbiorem spotkał się pomysł misji pokojowej w Ukrainie, o której mówił wicepremier Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Kijowie.

– Wiemy już z mediów z poprzednich kilku dni, że były pozytywne reakcje Danii, Litwy. Dziś mogę powiedzieć, że kolejne kraje członkowskie wyraziły swoją aprobatę, jednak oczekują też pewnego wsparcia i wspólnego głosu ze strony NATO. My też podkreślamy, że to powinna być misja NATO-wska – stwierdził premier Morawiecki.

– Dla tych którzy są sceptyczni, i też byli tacy na sali Rady Europejskiej, chciałbym, żeby wyobrazili sobie, że cała Ukraina staje się Mariupolem, staje się zbombardowanym miejscem, gdzie ludzie uciekają – powiedział premier.

Wówczas – jak wskazał – państwa musiałyby przyjąć „dziesiątki milionów uchodźców”. – Myślę, że dzisiaj patrząc na barbarzyńskie postępowanie Putina i Rosjan, rosyjskich żołnierzy, możemy sobie wyobrazić gorsze scenariusze. Ja niestety mogę sobie wyobrazić gorsze scenariusze, więc przestawienie tej koncepcji trafia na coraz bardziej podatny grunt – powiedział premier.

Premier: Na najbliższym posiedzeniu Sejmu projekt o konfiskacie majątków rosyjskich oligarchów

Projekt ustawy o konfiskacie majątków rosyjskich oligarchów zostanie przedstawiony na najbliższym posiedzeniu Sejmu – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Wezwał Komisję Europejską do podobnej konfiskaty i przekazanie tak uzyskanych środków na pomoc Ukrainie.

– Zaproponowałem mechanizmy ograniczające ceny gazu (…), różne działania regulacyjne: limity cenowe, maksymalną cenę gazu lub mechanizmy podatkowe – powiedział Morawiecki w piątek w Brukseli, gdzie uczestniczył w szczycie UE. – Ale zaproponowałem też konfiskatę majątków rosyjskich oligarchów i majątku Federacji Rosyjskiej znajdującego się w Europejskim Banku Centralnym po to, aby móc zrekompensować bardzo wysokie ceny gazu i aby pomóc w odbudowie Ukrainy i pomóc dzisiaj w kryzysie uchodźczym – mówił.

– Już wkrótce, na najbliższym posiedzeniu Sejmu, przedstawimy odpowiednią ustawę o konfiskacie majątku oligarchów rosyjskich, który się znajduje w Polsce – zapowiedział.

Dodał, że zachęcał swoich rozmówców, „aby też podjęli taki wysiłek, żeby te setki miliardów pieniędzy zarobionych przez oligarchów rosyjskich – bardzo często ukradzionych pieniędzy – trafiły we właściwe miejsce”. – Droga Komisjo Europejska, to jest nasz pomysł, zrealizujcie go szybko, podobnie jak Polska – apelował.

Morawiecki: Zaproponowałem zablokowanie możliwości transportu, który trafia do Rosji

Jednym z pakietu dziesięciu postulatów, które zaproponowałem Radzie Europejskiej, jest zablokowanie możliwości transportu, a więc eksportu i importu, który przez Polskę czy przez Litwę, Łotwę i Estonię trafia do Rosji – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji prasowej po zakończonym w piątek wieczorem dwudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej szef polskiego rządu poinformował, że zaproponował 10-punktowy pakiet działań, które mają zmierzać do zakończenia możliwości prowadzenia działań wojennych przez Rosję, a tym samym przywrócenie pokoju na Ukrainie.

Premier streścił kilka najważniejszych jego zdaniem propozycji, które przedstawił Radzie Europejskiej, a niektóre z nich – jak relacjonował – „były bardzo gorąco dyskutowane”. Jak dodał, „jestem pewien, że wyznaczamy tym samym pewnego rodzaju pułap, poprzeczkę, do której inne państwa będą musiały się odnieść”.

– Wśród tych głównych postulatów wymienię przede wszystkim zablokowanie możliwości transportu – a więc eksportu i importu, z wyjątkiem różnych towarów humanitarnych – który przez Polskę czy przez Litwę, Łotwę i Estonię trafiają do Rosji – poinformował.

Jako drugi postulat szef rządu wymienił „sankcje, pełne embargo na rosyjską ropę, rosyjski węgiel i jak najszybciej na rosyjski gaz”. – Po trzecie porty europejskie też powinny wykluczać możliwość przyjmowania statków rosyjskich – powiedział.

Premier Morawiecki wskazał także na postulat wprowadzenia „zakazu jakiejkolwiek propagandy rosyjskiej”. – Ta propaganda jest nieprawdopodobnie skuteczna, niestety zwłaszcza na terenie Federacji Rosyjskiej. Informacje, który spływają o stanie świadomości społeczeństwa rosyjskiego są zatrważające – podkreślił.

Szef polskiego rządu wspomniał także o propagandzie w zachodniej Europie, w UE. – Wiemy, jak działają szpiedzy rosyjscy. Polska, jako jeden z pierwszych krajów wydaliła tak dużą liczbę szpiegów rosyjskich. I jestem przekonany, że inni pójdą naszym śladem – powiedział.

Ponadto Morawiecki wskazał na postulat „wyłączenia wszelkich możliwych kanałów radiowych, telewizyjnych, internetowych rosyjskiej propagandy w całej UE”.

Kolejną propozycją szefa polskiego rządu dla RE było – jak mówił – „zawieszenie wiz dla wszystkich Rosjan, po to, żeby i Rosjanie więcej zrozumieli z tego, co dzieje się, jak straszne zbrodnie są popełniane przez armię rosyjską na Ukrainie. – A także wykluczenie Rosji z różnych organizacji międzynarodowych – podsumował.

RL/ PAP/ opr. DySzcz

Na zdj. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Brukseli. Fot. PAP/Mateusz Marek

Exit mobile version