Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, został laureatem honorowego Wiktora – nagrody przyznawanej przez Telewizję Polską. Gala wręczenia nagród za rok 2021 właśnie odbywa się w Warszawie.
– Czas jest nadzwyczajny, więc galę zaczniemy wyjątkowo – zapowiedzieli prowadzący galę i ogłosili, że laureatem honorowego Wiktora został prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Nagrodę wręczyła Jamala, odebrał ją minister spraw zagranicznych Ukrainy.
CZYTAJ: Wołodymyr Zełenski: Największym zaufaniem darzymy kraje bałtyckie i Polskę
TVP przypomniało jedno z przemówień Zełenskiego, w których prezydent Ukrainy mówił, że walka, która prowadzi obecnie jego naród, toczy się o to, by żyć razem w wolnym kraju.
– Ta wojna jest prowadzona również dla waszej wolności. Chcemy, żeby Polska nigdy nie doświadczyła tego, co Ukraina właśnie przechodzi – mówił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Podkreślił, że prezydent Zełenski zadedykowałby nagrodę walczącym o wolność.
Andrzej Poczobut dziennikarzem roku
Przetrzymywany w białoruskim więzieniu dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut został laureatem Wiktora w kategorii dziennikarz roku. – W roku 2021 patrzyliśmy na to, co dzieje się na Białorusi, ludzie trafiali do więzień tylko za to, że odważyli się zaśpiewać piosenkę przed swoim domem. Potrzebujemy jedności – mówiła dziennikarka Arleta Bojke, która ogłosiła decyzje jury. Poczobut w marca 2021 roku został zatrzymany w związku ze sprawą karną o „podżeganie do nienawiści”. Do tej pory przebywa w białoruskim więzieniu.
Wiktor dla sportowca roku trafił natomiast do Roberta Lewandowskiego. Statuetkę odebrała matka polskiego piłkarza. Nawiązując do decyzji o nierozgrywaniu meczu z Rosją prowadząca powiedziała: – Reprezentacja Polski opowiedziała się po stronie wartości i wygrała.
W kategorii „twórca roku” wygrał reżyser Jan Holoubek, za „aktorkę roku” została uznana Maria Dębska (odtwórczyni roli Kaliny Jędrusik w filmie „Bo we mnie jest seks”), a „aktorem roku” został Marcin Dorociński. W kategorii „osobowość roku” wybrano dr Pawła Grzesiowskiego, a za najlepszy program telewizyjny kapituła Wiktorów uznała „The Voice Senior”. Statuetką za „najlepszy serial” trafiła do twórców „Osieckiej” a jako „najlepszy projekt internetowy roku” zwyciężył „Raport o stanie świata” Dariusza Rosiaka. „Artystą sceny roku” została piosenkarka Sanah, a „odkryciem roku” – Krystian Ochman, amerykańsko-polski piosenkarz i kompozytor, który w swojej twórczości łączy brzmienie śpiewu klasycznego z repertuarem rozrywkowym.
SuperWiktory przyznano w tym roku aż czterem osobom. Otrzymali je: Cezary Pazura, Alicja Majewska, Andrzej Seweryn i Karol Strasburger.
Wiktor Publiczności przypadł Idzie Nowakowskiej – tancerce, aktorce, prezenterce telewizyjnej, córce pisarza Marka Nowakowskiego. Nowakowska była solistką Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, oraz aktorką i tancerką stołecznego teatru Janusza Józefowicza Studio Buffo. W TVP współprowadziła takie programy jak „Bake Off Junior” i „Sylwester marzeń z Dwójką”, „Pytanie na śniadanie”. Została też gospodynią nowego programu Telewizji Polskiej „You Can Dance – Nowa generacja”.
Wiktory, czyli nagrody honorujące wybitne osobowości małego ekranu, były przyznawane w latach 1985-2015. Pomysłodawcą konkursu jest dziennikarz i producent telewizyjny Józef Węgrzyn. Po raz pierwszy Wiktory wręczono 23 grudnia 1985 roku. W 1992 roku powołano do życia, na wzór Hollywood, Akademię Telewizyjną składającą się z dotychczasowych laureatów poprzednich edycji. W 2005, na dwudziestolecie Wiktorów, nazwę Akademii Telewizyjnej zamieniono na Akademię Wiktorów.
W tym roku kandydatów w poszczególnych kategorii zatwierdziła kapituła nagrody w składzie: Dorota Idzi, Krzysztof Mroziewicz, Waldemar Dąbrowski, Ilona Łepkowska, Wojciech Iwański, Dariusz Szpakowski, Paweł Golec, ks. Arkadiusz Nowak Krzysztof Ibisz i Józef Węgrzyn. „Wiktor publiczności”, został wybrany przez samych widzów TVP, drogą głosowania SMS-owego.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. www.president.gov.ua