Rzecznik rządu: By konfiskować rosyjskie majątki, niezbędne są zmiany konstytucyjne

mid 22321293 2022 03 21 163248

– By można było konfiskować majątki rosyjskich oligarchów, potrzebne byłyby zmiany konstytucyjne – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, który podsumował na briefingu poniedziałkowe spotkanie z liderami opozycji.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział na briefingu, że tematem poniedziałkowego spotkania z liderami opozycji był pakiet zmian prawnych, które są niezbędne żeby skutecznie egzekwować „różnego rodzaju działania wobec Rosji oraz wobec wszystkich podmiotów, które są związane z Rosją oraz które sfinansują machinę wojenną”.

– Pierwszą kwestią jest kwestia związana z możliwością zajmowania majątków rosyjskich oraz podmiotów, które finansują działania Rosji – powiedział Müller.

– W czasie tej debaty pojawiają się pytania, czy są możliwości prawne do tego, aby to zrobić. Nie ma takiej możliwości w polskim systemie prawnym. W polskim systemie prawnym możliwe jest tylko mrożenie majątków tego typu, na przykład użycie ustawy o zagrożeniach terrorystycznych, ale nie ma możliwości przepadku tego majątku na rzecz Skarbu Państwa i później refinansowania z nich skutków wojennych, spowodowanych przez Rosję – mówił Müller.

– Do tego niezbędne są zmiany konstytucyjne – podkreślił.

Drugi temat – jak mówił – to wdrożenie dodatkowych sankcji podatkowych dla firm, które kontynuują swoją działalność na terenie Rosji.-  Nie może być tak, że te podmioty, które nie mają odwagi, by wycofać się z finansowania rosyjskiego reżimu, były tak samo traktowane jak te, które zdecydowały się podjąć odpowiedzialną decyzję, aby zaprzestać działalność na terenie Rosji – powiedział rzecznik rządu.

Tematem spotkania, jak mówił, byłoby też przyspieszenie wydatków na zbrojenia, aby zabezpieczyć się przed działaniami Rosji, które mogą być rozszerzone na terytorium Polski i państw bałtyckich. Chodzi o to, żeby wyłączyć te wydatki z kwalifikowania do długu publicznego. 

Donald Tusk: jestem gotów do poważnej rozmowy

– Tak, jak przy ustawie o obronie ojczyzny tutaj też jestem gotów do poważnej rozmowy – powiedział w poniedziałek po spotkaniu liderów partyjnych z premierem Mateuszem Morawieckim szef PO Donald Tusk, odnosząc się do propozycji zmian w konstytucji.

Przekazał, że podczas tego spotkania nie dostał odpowiedzi na pytanie dotyczące odblokowania europejskich pieniędzy. – Mimo mojej jednoznacznej prośby o wykaz firm w Polsce, które kupują węgiel z Rosji, premier w ogóle się do tego nie odniósł. Na moją propozycję, aby zastosować działania, które zablokują możliwość kupowania węgla z Rosji, bez czekania na embargo, na podnoszenie ceł, nie dostałem żadnej odpowiedzi – mówił szef PO.

– Mimo mojej oceny tego, co dzisiaj widziałem, w czym uczestniczyłem, my i tak będziemy robili wszystko, żeby pomóc, a nie, żeby komukolwiek zaszkodzić. To znaczy, jeśli rząd będzie miał sensowne, konkretne decyzje – nie dyskutować, pomagać. Nie mam z tym problemu. Ale chciałbym, żeby to było w taki dojrzały sposób robione, tak na serio, a nie tylko słowa – powiedział Tusk.

PSL: czekamy na konkrety

– Czekamy na konkretne, pisemne kształty zmian konstytucji. Będziemy nad nimi pracować – zapowiedzieli politycy PSL po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim. Przypomnieli też o swojej propozycji, aby wpisać do konstytucji obecność Polski w NATO i UE.

Europoseł z PSL Adam Jarubas powiedział po spotkaniu: – Dzisiaj potrzebujemy jedności struktur zachodu, dzisiaj racją stanu jest też bezpieczeństwo Polski – podkreślił. – Powinniśmy robić wszystko w tym wymiarze dyplomacji, aby ten konflikt się nie rozlał, bo jeśli do czegoś takiego by doszło, do konfliktu NATO-Rosja, to Polska faktycznym poligonem i zapłacilibyśmy za to najwięcej – dodał europoseł. Według niego należy wzmacniać sojusze.

Europoseł odnosząc się do propozycji zmian w konstytucji odparł: – Czekamy na konkretne, pisemne kształty tych zmian. Będziemy nad nimi pracować. Przypomniał, że klub PSL – Koalicja Polska złożył propozycję, aby do konstytucji wpisać obecność Polski w Unii Europejskiej i NATO jako gwarancji bezpieczeństwa. – Jest to dobra okazja, żeby potwierdzić to, że chcemy budować naszą pozycję w tych sojuszach w sposób poważny – dodał.

Szymon Hołownia: zmiany w konstytucji to poważna sprawa

– Nikt z nas nie ma wątpliwości, że bezpieczeństwo Polski jest dziś najważniejsze, ale, zanim przyjmiemy stanowisko dot. propozycji zmian w konstytucji, musimy poznać więcej konkretów; zmiany w konstytucji dokonywane są na lata – powiedział w poniedziałek lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Po spotkaniu lider Polski 2050 Szymon Hołownia powiedział dziennikarzom, że zgadza się z Morawieckim i Kaczyńskim co do tego, że „Polska znalazła się rzeczywiście w trudnej sytuacji, absolutnie bez precedensu, a skoro znalazła się w takiej sytuacji, potrzebne są bezprecedensowe środki”. – Nikt z nas nie ma wątpliwości, że bezpieczeństwo Rzeczypospolitej jest dziś najważniejszą wartością i warto za nią zapłacić każdą cenę. Ale zapłata tej ceny musi się dokonywać w sposób kontrolowany, jasny i przejrzysty – powiedział polityk. Podkreślił, że zmiana konstytucji to poważna sprawa i dokonuje się jej na lata.

Dlatego – jak mówił – zanim Polska 2050 zdecyduje, jakie stanowisko przyjmie – m.in. w sprawie proponowanego wyłączenia wydatków na armię z reguły finansowej – musi uzyskać od rządu więcej informacji. – Musimy jasno i wyraźnie wiedzieć dziś, na co te pieniądze miałyby być wydane, jak miałyby być wydane, przez kogo miałyby być wydane i jaką będziemy mieć nad tym kontrolę. Bo, przepraszam, ale nasze doświadczenia w tym względzie, jeśli chodzi o wydawanie publicznych pieniędzy na różne cele, są niestety nie najlepsze w ostatnich latach – stwierdził.

Lewica: podchodzimy do propozycji zmian w konstytucji z pesymizmem i sceptycyzmem

Została zastawiona pułapka, by nie rozmawiać o realnych problemach tylko nas podzielić, spolaryzować. Dlatego z dużym pesymizmem, sceptycyzmem podchodzimy do propozycji premiera. Nie potrzeba zmiany konstytucji, by rozwiązać sprawy fundamentalne dla Polski – oświadczył Robert Biedroń (Lewica).

Z kolei Adrian Zandberg podkreślał, że propozycja premiera została przedstawiona „na dużym poziomie ogólności”, a ważne są szczegóły. Wskazał, że na spotkaniu nie osiągnięto zgody ponadpartyjnej. – Przekazaliśmy panu premierowi nasze oczekiwania, jeśli chodzi o zbliżający się szczyt europejski. Są rzeczy, które są ważne i możliwe do podjęcia już w najbliższych dniach przez cała Unię Europejską. Mówiliśmy tutaj zarówno o kwestiach takich jak pomoc dla uchodźców, przekazaliśmy nasz postulat powołania europejskiego funduszu dającego środki dla tych krajów, które pomagają uchodźcom. Otrzymaliśmy zapewnienie, że taka propozycja zostanie przez premiera dalej na szczycie europejskim przekazana – poinformował Zandberg.

Paweł Kukiz: szczególna sytuacja wymaga szczególnych rozwiązań

Szczególna sytuacja wymaga szczególnych rozwiązań – tak do propozycji zmian w konstytucji odniósł się lider Kukiz’15 Paweł Kukiz. W ocenie polityka obecna konstytucja powstała w określonych warunkach geopolitycznych, a teraz sytuacja jest szczególna.

– Szczególna sytuacja wymaga szczególnych rozwiązań – powiedział. – Mamy stałe zagrożenia suwerenności i państwowości, więc potrzebne są też kroki szczególne – dodał.

Polityk podkreślił też, że obecna konstytucja powstała w określonych czasach i określonych warunkach geopolitycznych, ale też polityki wewnętrznej. – Teraz mamy bardzo szczególną sytuację. Ja się będę zastanawiał nad literą prawa, jak nie wiadomo, co będzie za 2-3 miesiące i w którą to pójdzie stronę – dodał.

Jarosław Gowin: wstępnie pozytywnie podchodzimy do propozycji rządu

– Porozumienie wstępnie pozytywnie podchodzi do propozycji przedstawionych przez premiera Morawieckiego, propozycje te mają różną rangę. Wydaje się, że jedna z nich ma charakter czysto propagandowy i chyba szkoda zawracać sobie tym głowę – powiedział Jarosław Gowin. Jak dodał, ma na myśli postulat wprowadzenia dodatkowego opodatkowania dla podmiotów kontynuujących swą działalność gospodarczą na terenie Rosji. Według Gowina propozycja zamrożenia i konfiskaty majątku rosyjskich oligarchów na terenie Polski jest „kierunkowo słuszna”. „Pytanie, czy wymaga aż zmiany konstytucji” – zaznaczył polityk.

Jego zdaniem, fundamentalne znaczenie ma wyłączenie z reguły finansowej wydatków na armię i podniesienie progu dopuszczalnego długu publicznego. – Tutaj oczekujemy na konkretne propozycje. Dzisiaj wysłuchaliśmy jedynie wstępnej zapowiedzi ze strony przedstawicieli rządu. Jeżeli takie propozycje na piśmie zostaną przedstawione opozycji, to Porozumienie natychmiast odniesie się do nich – zapewnił Gowin.

Krzysztof Bosak: Oczekujemy rządowych propozycji na piśmie

Krzysztof Bosak (Konfederacja) zadeklarował gotowość do rozmów, oczekuje jednak przedstawienia propozycji na piśmie. Według niego rząd przedstawił swoje propozycje „raczej hasłowo, ogólnie”. Jak relacjonował, dwie z nich rodziłyby konieczność – zdaniem premiera – nowelizacji konstytucji. Zdaniem Bosaka pomysł opodatkowania firm, które nie wycofały się z Rosji jest na tyle niekonkretny, że nie będzie przedmiotem poważnej debaty. – Jest to raczej wrzutka wizerunkowa – ocenił.

Podkreślił, że dwie pozostałe propozycje – zniesienia konstytucyjnego limitu zadłużenia w odniesienie do wydatków obronnych oraz konfiskaty majątku rosyjskich oligarchów – nie zostały przedstawione na piśmie. – Nie w ten sposób buduje się konsensus polityczny dla nowelizacji konstytucji, że jedynie odczytuje się propozycje i to w drugiej godzinie spotkania wcześniej przekazując je do mediów – powiedział Bosak nawiązując do briefingu rzecznika rządu w trakcie trwania spotkania w KPRM.

Zaznaczył, że wszystkie siły polityczne zachowały się odpowiedzialnie i nikt nie zdecydował się z góry odrzucić propozycji nowelizacji konstytucji. – Jest otwartość na dyskusję, natomiast nie ma tego wystarczająco poważnego podejścia ze strony rządu, żeby na piśmie przedstawić propozycję nowelizacji konstytucji – powiedział Bosak.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Exit mobile version