Dziesięć TIR-ów z pomocą humanitarną wyjedzie do najbardziej potrzebujących regionów w Ukrainie. To dzięki Szwajcarskiej Jednostce Pomocy Humanitarnej, która nawiązała współpracę z lubelską siedzibą firmy Modern-Expo, która organizuje konwoje z pomocą. W Strefie Ekonomicznej zorganizowany został węzeł logistyczno-przeładunkowy.
– To, gdzie dokładnie trafią tiry z pomocą, zależy od naszych polsko-ukraińskich partnerów. Rozpoznajemy potrzeby, mamy nadzieję, że dojedziemy tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne – mówi goszczący dziś (08.03) w Lublinie ambasador Szwajcarii Jürg Burri. – Jest zimno w Polsce, a także w Ukrainie. Ukraina jest atakowana. Potępiamy to, ale to nie może być wszystko, co robimy. Wszyscy musimy pomagać. Jestem pod wrażeniem tego, jak pomagają Polacy. My też chcemy pomóc, zarówno Szwajcarzy, jak i szwajcarski rząd. Dlatego przekazujemy ciężarówki pełne ciepłych śpiworów i wyposażenia, by pomóc ludziom, którzy czekają na granicy. Mamy w Lublinie śnieg, a ponieważ w Szwajcarii mamy mroźne zimy, mamy śpiwory odporne na śnieg. Przywieźliśmy je tutaj. Jestem szczęśliwy, że mamy partnera, który pomoże nam przewieźć te rzeczy za granicę do ludzi, którzy ich potrzebują.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wizyta ambasadora Szwajcarii w Lublinie
– Cała pomoc wyrusza na teren objęty wojną. Dzięki naszym partnerom jesteśmy w stanie zorganizować potężne konwoje, które docierają do najbardziej potrzebujących osób – zaznacza Katarzyna Szczepańska-Rossa, specjalistka ds. HR w Modern-Expo. – Głównie są to artykuły medyczne, doposażenie szpitali. Staramy się również zorganizować pomoc w postaci hełmów, kamizelek kuloodpornych. Jeżeli dostajemy informację, że brakuje żywności, organizujemy żywność długoterminową, którą można przewieźć prze granicę. Przede wszystkim kładziemy akcent na pomoc medyczną oraz spożywczą.
– Na początku tygodnia wysłaliśmy specjalny samolot – pierwszy transport z namiotami i łóżkami, który zaspokajał natychmiastowe potrzeby. Teraz drugim transportem wysyłamy podobne rzeczy, ale również leki i sprzęt sanitarny dla szpitali. Potrzebuje ich personel medyczny. Jutro ze Szwajcarii przyjedzie specjalny pociąg, w którym będzie jeszcze więcej sprzętu. Mówimy o 30 tonach, a łącznie do Ukrainy trafi 360 ton – zapowiada Jürg Burri.
– Dziękujemy naszym szwajcarskim przyjaciołom za pomoc humanitarną dla rodzin ukraińskich – podkreśla prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – W drodze do nas są kilometrowe kolejki kobiet z małymi dziećmi, które nie są zabezpieczone ani przed chłodem, ani w wymiarze dachu nad głową i wyżywienia. Musimy ich przyjąć, ten wyraz solidarności po prostu im się należy. Pomoc humanitarna tam, a w części dostarczana również tutaj, na granicy, to wyraz solidarności Europy z Ukraińcami. Wydaje się, że sprawdziliśmy się jako przyjaciele.
To nie jedyna pomoc, na jaką mogą liczyć obywatele Ukrainy. Dla tych, którzy uciekli przed wojną do Lublina, otworzono dwa punkty wydawania paczek żywnościowych i suchego prowiantu.
– To działanie w ramach pakietu „Lublin dla Ukrainy” – informuje Sławomir Skowronek, dyrektor Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin. – Zasady są proste. Pozyskujemy dary z PCK Lublin i Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Wolontariusze przygotowują paczki, w zależności od tego, jakie mamy dary. Taka paczka jest dedykowana jednej osobie. To działanie mające na celu wesprzeć nie tylko Ukraińców, którzy są na terenie miasta Lublin – gdzieś zamieszkują czy są tu przejazdem – ale również polskie rodziny, które przyjęły do swoich mieszkań uchodźców z Ukrainy. Paczki będą wydawane również takim osobom.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Pomoc dla uchodźców. Punkt wydawania żywności przy Al. Zygmuntowskich 4
ZOBACZ ZDJĘCIA: Pomoc dla uchodźców. Punkt wydawania żywności przy ul. Popiełuszki 35a
– Przed chwilą przyszła młodzież, pomogła pakować. Wczoraj też była pakowana część pakietów do wydawania. Ludzie przychodzą, zabierają, dziękują za to, co dla nich robimy. Najbardziej byłoby nam w tej chwili potrzeba obiadów w słoikach, konserw. Pod dostatkiem mamy ryżu, makaronu, takich suchych rzeczy. Potrzebne są też soczki dla dzieci, musy. Wydajemy również rzeczy higieniczne, pampersy – mówi pani Iwona z punktu przy ul. Popiełuszki.
– Osoby, które przyjęły rodziny ukraińskie, kwitują odbiór paczki. Będziemy mieli informacje, ile osób skorzystało i kto pobierał paczki. Oprócz paczek żywnościowych przygotujemy również paczki dedykowane dla najmłodszych. W zależności od wieku te paczki będą dobierane na życzenie osoby, która będzie odbierała paczkę – tłumaczy Sławomir Skowronek.
Punkty wydawania paczek żywnościowych w Lublinie funkcjonują od wtorku 8 marca przy alejach Zygmuntowskich 4 oraz przy ul. Popiełuszki 35a. Pierwszy z nich będzie działał od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00, a drugi od 12.00 do 17.00 oraz w soboty w godzinach 10.00-12.00.
W tych punktach nie jest prowadzona zbiórka darów. Te można przynosić do Caritas Archidiecezji Lubelskiej przy al. Unii Lubelskiej 15 w Lublinie.
EwKa / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki