Jak poinformowało w środę (23.03) rano minionej doby potwierdzono w Polsce ponad 10 tysięcy 400 zakażeń koronawirusem. – Sytuacja epidemiczna poprawia się, ale resort zdrowia monitoruje zmiany związane z napływem uchodźców z Ukrainy – mówi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
– Cały czas przyglądamy się tym osobom, które przyjechały do nas z powodu konfliktu wojennego na Ukrainie. Wykonujemy też tzw. testy przesiewowe w tych dużych miejscach. Nie obserwujemy aż tak dużej liczby osób, które są zakażone koronawirusem. Trzeba być optymistą, jeżeli chodzi o pandemię COVID-19 – dodaje Waldemar Kraska.
Do momentu wybuchu wojny poziom wyszczepienia w Ukrainie przeciw COVID-19 wynosił niespełna 35%. Obecnie jest to nieco ponad 36%. Należy jednak zauważyć, że pierwszą szczepionkę podano w Ukrainie dopiero 24 lutego 2021 roku. W Polsce pierwszą szczepionkę przeciwko COVID-19 podano 27 grudnia 2020 roku.
– Uchodźcy z Ukrainy mają prawo do darmowego szczepienia przeciwko COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień – mówi rzecznik lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Bartoszek. – Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie numeru PESEL lub dokumentu potwierdzającego tożsamość, np. dowodu osobistego lub paszportu. Lekarz ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19, wypełniany przez osobę poddawaną szczepieniu lub przez opiekuna prawnego, jest dostępny w języku ukraińskim w punktach szczepień. Kwestionariusz w tej wersji językowej jest dostępny zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci. Z kolei wykaz punktów szczepień w województwie lubelskim dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Jak poinformowało w poniedziałek (21.03) Ministerstwo Zdrowia, dla obywateli Ukrainy, którzy otrzymali już PESEL, wystawiono w Polsce 122 tysiące e-skierowań na szczepienie przeciw COVID-19. Jeśli chodzi o sytuację w szpitalach w województwie lubelskim, na godzinę 9.00 hospitalizowanych z powodu COVID-19 było 523 pacjentów.
– To spadek o 38 osób w porównaniu do poprzedniej doby – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Na łóżkach respiratorowych mamy 25 pacjentów. W ciągu ostatniej doby odnotowaliśmy tu spadek o jedną osobę. Jeżeli chodzi o zabezpieczenie na oddziałach covidowych na drugim poziomie, według stanu na wczoraj (22.03), było 1121 łóżek dostępnych. Mamy przygotowany plan dalszego odmrożenia łóżek covidowych. Już dzisiaj podpisywałem kolejne decyzje w tej sprawie. Po zrealizowaniu planu, który w tej chwili już jest, zostanie tych łóżek 837, łącznie z obserwacyjnymi. Samych łóżek covidowych drugiego poziomu będziemy mieli poniżej 800, ok. 770.
CZYTAJ: MZ: 10 437 nowych przypadków koronawirusa, 796 chorych na Lubelszczyźnie. Zmarły 124 osoby
– W poniedziałek (21.03) zostały wstrzymane przyjęcia pacjentów do szpitala tymczasowego w Lublinie – mówi Anna Guzowska, rzecznik Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, któremu podlega szpital tymczasowy. – Obecnie przebywa w nim dwóch ostatnich pacjentów. Szpital zostanie zamknięty 31 marca, po kilkunastu miesiącach funkcjonowania. W tym czasie hospitalizowano tu niespełna 1100 osób. Sytuacja w Klinice Chorób Zakaźnych w SPSK1 nie wskazuje jednak w żadnym wypadku na koniec pandemii. Hospitalizowanych jest tam dzisiaj 29 osób. Wszyscy pacjenci są w stanach ciężkich.
– Trzeba zaznaczyć, że powstały dwa nowe stałe oddziały chorób zakaźnych dla dorosłych – dodaje wojewoda lubelski. – Pierwszy z nich w szpitalu im. Jana Bożego, który w tej chwili łączy się ze szpitalem przy al. Kraśnickiej. Powstał także oddział w Instytucie Medycyny Wsi. Będziemy mieli trochę więcej łóżek, niż to było bezpośrednio przed pandemią. Biorąc pod uwagę nowych mieszkańców na pobycie tymczasowym – mam na myśli uchodźców – jest nadzieja na to, że te dwa dodatkowe oddziały ułatwią zabezpieczenie medyczne w zakresie chorób zakaźnych.
W województwie lubelskim minionej doby potwierdzono 796 zakażeń koronawirusem. W ubiegłym tygodniu w środę (16.03) było ich nieco ponad tysiąc.
W województwie lubelskim w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest nieco ponad 43% mieszkańców. W skali kraju Lubelskie jest na przedostatnim miejscu, wyprzedzając jedynie województwo podkarpackie.
EwKa / opr. PrzeG
Fot. archiwum