Szef KPRM: przez Dorohusk-Jagodzin i Korczową-Krakowiec uproszczone zasady transportu pomocy

net 22306136 2022 03 06 145509

Przez dwa przejścia na granicy polsko-ukraińskiej: Dorohusk-Jagodzin i Korczową-Krakowiec wprowadzone zostały uproszczone zasady transportu pomocy humanitarnej samochodami ciężarowymi – poinformował w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk.

Pomoc mogą wysyłać tą drogą m.in. organizacje pozarządowe, samorządy i podmioty prywatne.

– Zostały wyznaczone dwa przejścia na granicy polsko-ukraińskiej, przez które pomoc będzie przepuszczana, transportowana – Dorohusk-Jagodzin i Korczowa-Krakowiec. Przez te dwa przejścia mogą trafiać na Ukrainę wszystkie transporty pomocy humanitarnej. Jeden jest warunek, to musi być pomoc przekazywana w samochodach ciężarowych, tak, żeby unikać sytuacji, że jedzie sto osobowych samochodów, które blokują przejście – powiedział Dworczyk na konferencji w Warszawie.

Pomoc, jak wyjaśniał, może wysłać praktycznie każdy. – Ten system działa od północy, pierwsze transporty przeszły już w ten sposób, teraz o nim oficjalnie komunikujemy – przekazał szef KPRM.

Zaznaczył, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych nadal będzie wysyłała transporty z pomocą. Dziennie, jak mówił, RARS wysyła ponad 100 tirów na Ukrainę.

– Teraz pomoc mogą wysyłać także organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje, NGOs-y; mogą wysyłać podmioty prywatne np. firmy; mogą wysyłać samorządy – wyliczał Dworczyk.

CZYTAJ: Rząd uruchamia centralną, rządową platformę koordynacji pomocy humanitarnej

– Aby wysłać pomoc samochodem ciężarowym należy znaleźć partnera, który ją odbierze na miejscu. Wchodząc na stronę pomagamukrainie.gov.pl trzeba wypełnić prosty formularz z podstawowymi danymi: kto wysyła, co wysyła, do kogo, przez które przejście, kiedy – wyjaśnił.

Po wypełnieniu formularza generowany jest dokument i z nim należy jechać na granicę, by przekroczyć ją „w procedurze absolutnie uproszczonej, ekstraordynaryjnej, nigdy nie obowiązującej na granicy polsko-ukraińskiej”.

– Potrzebujemy profil zaufany, by potwierdzić podmiot, który wysyła pomoc. Gdy organizacja zagraniczna chce przesłać pomoc, a nie posiada profilu, musi skontaktować się poprzez podany na stronie adres mailowy – dodał. 

RL / PAP / opr. WM

Fot. PAP/Rafał Guz / KPRM Twitter

Exit mobile version