Szef MSZ: Nigdy nie uznamy zmian terytorialnych po bezprawnej agresji. Będziemy domagać się ścigania przestępstw wojennych

net 22305102 2022 03 05 163327

Polska nigdy nie uzna zmian terytorialnych wskutek bezprawnej agresji, będziemy domagać się ścigania przestępstw wojennych – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau. Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział przekazanie 2,75 mld dolarów na wsparcie służb humanitarnych na Ukrainie i w Polsce.

Minister Rau w sobotę w Rzeszowie spotkał się z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem, który od kilku dni przeprowadza cykl rozmów w Europie w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Blinken w Rzeszowie rozmawiał też z premierem Mateuszem Morawiecki.

Rau powiedział, że spotkanie z Blinkenem było poświęcone koordynacji działań w odpowiedzi na agresję rosyjską przeciwko Ukrainie, jak również politycznym, społecznym, ekonomicznym i humanitarnym konsekwencjom rosyjskiej agresji.

Szef MSZ zapewnił, że „Polska nigdy nie uzna zmian terytorialnych, które są wynikiem bezprawnej, niesprowokowanej agresji”: – Sposób, w jaki Rosja przeprowadza atak i chęć złamania ukraińskiego oporu, środkami, które terroryzują społeczność, strzelając do obszarów zamieszkałych, elektrowni jądrowych i do pojazdów niewojskowych – to złamanie prawa międzynarodowego bez ograniczeń – powiedział Rau. Jak dodał, „będzie to ścigane z największą determinacją”.

Rau poinformował też, że Polska powołuje centrum dokumentowania zbrodni wojennych w Ukrainie i liczy na współpracę w tym zakresie z USA. Jak wskazał, „ze względu na własne, bolesne doświadczenia, Polska konsekwentnie będzie domagać się ścigania przestępstw wojennych”: – Ściganie przestępstw wojennych jest elementem wspólnej pamięci ludzkiej. Jest to nasze wspólne zobowiązanie – podkreślił Rau.

Wezwał również do „zakończenia przelewu krwi” i zawieszenia broni na czas rosyjsko-ukraińskich rozmów. Szef polskiej dyplomacji dodał, że jako przewodniczący OBWE zwraca się o tworzenie korytarzy humanitarnych, które posłużyłyby do ewakuacji ludności cywilnej z oblężonych miast.

Rau zwrócił uwagę, że atak na Ukrainę już przemienił Europę i jej poczucie bezpieczeństwa: – Polska zdecydowała się natychmiast zwiększyć budżet na obronność do 3 procent PKB począwszy od przyszłego roku – powiedział szef MSZ.

Blinken wskazywał, że wartości, takie jak wolność, pokój i bezpieczeństwo są szczególnie zagrożone: – Polacy wiedzą, jak ważna jest obrona wolności, tak samo jak Amerykanie, dlatego będziemy trzymać się razem, przy wsparciu Ukrainy, wobec dokonanej z premedytacją, bezprawnej i niesprowokowanej inwazji – oświadczył.

Sekretarz stanu USA ocenił, że Polska jest wiodącym krajem, który odpowiada na kryzys humanitarny wywołany przez agresję na Ukrainę: – Jeśli chodzi o wsparcie dla Polski i innych krajów, administracja prezydenta Bidena zwróciła się do Kongresu o 2,75 mld dolarów na wsparcie służb humanitarnych na Ukrainie i w Polsce – powiedział.

– Polska okazała hojność, przywództwo i zdecydowanie. Jesteśmy wdzięczni za te podstawy współpracy, które zbudowaliśmy w ciągu dziesięcioleci – podkreślił Blinken.

Inwazja rosyjska na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego.

RL/ PAP/ opr. DySzcz

Na zdj. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas konferencji prasowej po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem w hotelu Bristol w Rzeszowie. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Exit mobile version