Papież Franciszek dokona dziś (25.03) aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Nabożeństwo odbędzie się o godz. 17.00 w bazylice Świętego Piotra w Rzymie, ale także – w łączności z papieżem – w kościołach w całej Polsce
– Podobne nabożeństwa odprawione będą też w kościołach w całej Polsce, w tym również w lubelskiej archikatedrze – mówi rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej, ks. Adam Jaszcz. – Matka Boża prosiła o poświęcenie Rosji jej Niepokalanemu Sercu stwierdzając, że jeśli prośba ta nie zostanie spełniona, Rosja będzie szerzyć swoje błędy na całym świecie, podejmując wojny i prześladowanie kościoła. W związku z trwającą agresją zbrojną Rosji na Ukrainie Ojciec Święty Franciszek dokona aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Marii. W archikatedrze lubelskiej o godz. 17.00 w łączności z papieżem Franciszkiem mszy świętej będzie przewodniczył ks. abp Stanisław Budzik.
– Ostateczny tekst aktu zawierzenia wszystkich narodów Niepokalanemu Sercu Maryi zredagował papież Polak w oparciu o treści Objawień Fatimskich – mówi ks. Krystian Bordzań z kościoła św. Jana Pawła II w Biłgoraju. – Ta modlitwa ma niesłychaną wartość i moc. I dlatego trzeba nam bardzo mocno wołać do Boga – za pośrednictwem Matki Bożej Fatimskiej – o pokój w Ukrainie oraz o nawrócenie Rosji.
Jak mówił papież Franciszek, poświęcenie ma to być gest Kościoła powszechnego, który w dramatycznej chwili wojny na Ukrainie zanosi do Boga, „krzyk bólu tych, którzy cierpią i błagają o położenie kresu przemocy”.
Portal Vatican News, wyjaśniając znaczenie tego gestu, przywołał tekst objawień fatimskich z 1917 roku, w którym napisano o prośbie Matki Bożej o poświęcenie Rosji jej Niepokalanemu Sercu. Jak zaznaczono, jeśli prośba ta nie zostanie spełniona, Rosja będzie szerzyć „swoje błędy na całym świecie, podejmując wojny i prześladowanie Kościoła”, „dobrzy zostaną zamęczeni, Ojciec Święty będzie miał wiele do wycierpienia, różne narody zostaną zniszczone”.
Po 1917 roku miało miejsce kilka aktów poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi: w 1942 roku całego świata, w 1952 roku narodów Rosji. W 1984 roku św. Jan Paweł II zawierzył mu wszystkie narody świata.
TsF / MaTo / PAP / opr. ToMa
Fot. TsF