O roli terenów podmokłych we współczesnym świecie dyskutowali licealiści na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zakończyły się obchody Światowego Dnia Mokradeł.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Światowy Dzień Mokradeł – wystawy na Wydziale Nauk o Ziemii i Gospodarki Przestrzennej UMCS
– Mokradła mają wiele funkcji, przede wszystkim magazynują i oczyszczają wodę. Dlatego poprzez takie wydarzenia musimy edukować młodych ludzi – mówi dr Katarzyna Mięsiak-Wójcik z UMCS. – Organizowane są po to, żeby uzmysłowić, jak ważne są obszary podmokłe z punktu widzenia funkcjonowania środowiska, przyrody, na całym świecie. Są to jednak w dalszym ciągu obszary niedoceniane, ich funkcja jest niedoceniana.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Światowy Dzień Mokradeł – warsztaty dla młodzieży na Wydziale Nauk o Ziemii i Gospodarki Przestrzennej UMCS
– Studenci i nauczyciele akademiccy organizowali wykłady. Jeden z nich był szczególnie ważny dla tegorocznego hasła wydarzenia „Działania na mokradłach dla ludzi i przyrody” – mówi współorganizator, Jakub Skibiński. – Dotyczył mokradeł zlokalizowanych na terenie Kampinowskiego Parku Narodowego. Liczymy, że w budynku wydziału mogliśmy dziś gościć około 250 osób z całego Lublina i innych instytucji.
W obchody Światowego Dnia Mokradeł uniwersytet zaangażował się po raz piąty. Mokradła w Polsce stanowią niemal 15% powierzchni kraju.
FiKar / opr. LysA
Fot. Piotr Michalski